Jak zdobyć soft skille?

Rozpoczynamy kalendarzową jesień i co za tym idzie, już za nieco ponad tydzień uczelnie znowu w swoich progach powitają studentów! W tym roku będzie to wyglądać zupełnie inaczej, niż moglibyśmy sobie wyobrażać….. Ale nie ma sensu gdybać. Trzeba przygotować się na nowy semestr!

EWA MAZURKIEWICZ

Pamiętaj, że nauka do egzaminów to nie wszystko! Poznawanie nowych ludzi, rozwijanie swoich zainteresowań czy po prostu odpoczynek są bardzo istotne w tym intensywnym czasie Twojego życia. Niektórym umiejętności miękkie przychodzą naturalnie, jednak inni będą potrzebowali się ich nauczyć, wdrożyć w życie i rozwijać je w sobie, aby być najlepszymi! Studia to idealny czas na ćwiczenie ich w praktyce! Komunikacja, autoprezentacja, praca w zespole, samodzielność czy umiejętność prioretyzowania zadań, to tylko niektóre z soft skilli, które mogą przydać Ci się w przyszłości! Dlaczego?

1 Komunikacja

Zależnie od zawodu, komunikacja może oznaczać bycie dobrym mówcą lub dobrym redaktorem. Umiejętność ta wymaga pewności siebie w rozmowie z ludźmi – twarzą w twarz bądź przez telefon. W dobie internetu wielu z nas ma z tym problemy. Chyba że jesteś tą osobą, która zawsze zamawia pizze przez telefon na imprezach! Umiejętność dobrej komunikacji może przejawić się też podczas pisania maili czy notatek (dlatego warto robić je samemu!).

2 Praca w zespole

Wykonywanie grupowych projektów jest nieodłączną częścią studiów. Niezależnie czy lubisz swoich partnerów, czy nie, projekt musi zostać skończony! Współpraca ma kluczowe znaczenie i może przynieść bardziej opłacalny efekt niż niezależna samodzielna praca. Kiedy pracujemy wspólnie, łącząc siły, doświadczenie i moce przerobowe innych, nasze wyniki są znacznie większe niż suma ich części! Nie można wszystkiego robić samodzielnie! Studia są tego idealnym przykładem, wspólnie można realizować projekty skuteczniej i szybciej!

3 Samozarządzanie

Czasami zarządzanie samym sobą i swoim czasem może być najtrudniejsze. Wielu z nas przekonało się o tym podczas obowiązkowej kwarantanny, kiedy rozpoczął się czas home officów. Odpowiednie zarządzanie sobą, to dotrzymywanie terminów, umiejętność delegowania zadań i sprawdzenia poprawności  wykonania. Większość uczelni na ten moment wprowadza tryb studiowania hybrydowego, więc samozarządzanie z pewnością się przyda!

Jak zdobyć soft skille? Wystarczy, że wyjdziesz ze swojej strefy komfortu i zaczniesz działać. Wyciągnij słuchawki z uszu i zagadaj do siedzącej w ławce obok osoby. Uśmiechnij się do Pana z portierni. Pożycz jajko swojemu sąsiadowi. Jest tak wiele możliwości. Początki zawsze są trudne. Pomóc na starcie może Ci aplikacja convia. Convia jest darmową aplikacją do ćwiczeń socjalnych umiejętności poprzez praktykę w prawdziwym życiu. Pomaga rozwijać umiejętności potrzebne w każdej ze stref życia: kariery, przyjaźni, rodziny, otoczenia, rozwoju osobistego. Niezależnie, czy chcesz polepszyć swoje umiejętności, czy po prostu spędzić dobrze czas, pokochasz uczenie się z aplikacją convia.

Wychodź ze swojej strefy komfortu. To brzmi jak jakiś kołczingowy frazes, ale w rzeczywistości to całkiem trafna porada. Podejmując się nowych wyzwań, zmienisz swój punkt widzenia. Od czasu do czasu zrób coś, czego nigdy nie robiłeś/łaś. Postaraj się poszerzać horyzonty i punkty widzenia, staraj się poznawać ludzi z różnych bajek o innych doświadczeniach, wykształceniu czy profesji. Rozmowy z inspirującymi ludźmi potrafią otworzyć umysł i serce, a doświadczenia odmienne od dotychczasowych sprawiają, że stajesz się bardziej elastycznym człowiekiem.

Wejdź na www.convia.app (lub wyszukaj aplikacje w App Storze czy Sklepie Play) i zmień swoje życie!

Post Author: BIS AGH