Obchody Barbórki

W tradycję Akademii Górniczo-Hutniczej od wielu lat wpisują się obchody Barbórki, która jest jednym z najbarwniejszych wydarzeń w życiu naszej uczelni. Nie miałeś jeszcze okazji wziąć w niej udziału? Nic straconego! Tegoroczne obchody Dnia Górnika to idealna okazja, by nadrobić zaległości i wraz z całą społecznością akademicką doświadczyć doniosłej atmosfery tego wyjątkowego święta.

ALEKSANDRA SKRZYPIEC

 

Barbórka to tradycyjne górnicze święto, które odbywa się 4 grudnia. Jest to szczególny dzień dla społeczności Akademii Górniczo-Hutniczej. Głęboko wpisany w tradycję uczelni Dzień Górnika, jest również wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym, które umożliwia mieszkańcom Krakowa, turystom, a także społeczności akademickiej poznać dawne tradycje i obyczaje górnicze. 

Obchody Barbórki na AGH mają bogatą tradycję, której początek sięga roku 1919. Wtedy po raz pierwszy na uczelni zorganizowano obchody Dnia Górnika, którego jednym z głównych elementów był ,,skok przez skórę’’, będący aktem przyjęcia nowicjuszy do stanu górniczego. W uroczystości tej brali udział wszyscy studenci pierwszego roku. Wraz z biegiem czasu oraz wzrostem liczby adeptów Akademii święto przyjęło nieco inną formę. Dziś jest ono obchodzone w formie, jaką zapoczątkował prof. Witold Żabicki uznawany za ,,najwspanialszego piewcę tradycji górniczych’’. 

W tym roku zgodnie z uczelnianą tradycją obchody święta rozpocznie ,,Pochód lisów’’, czyli przemarsz Orszaku Górniczego, który o godzinie 17:00 wyruszy spod Auditorium Maximum UJ. Pochód przemaszeruje ulicami: Krupniczą, Loretańską, Lubelską, św. Anny, a następnie okrąży Rynek Główny. Zwieńczeniem pochodu będzie msza święta barbórkowa w Kolegiacie Św. Anny o godzinie 18:00. Wyjątkowy charakter całemu wydarzeniu nada Orkiestra Reprezentacyjna AGH, która poprowadzi pochód. W uroczystości będą uczestniczyć władze uczelni, pracownicy, przedstawiciele przemysłu oraz studenci Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. 

Z okazji Dnia Górnika 6 grudnia o godzinie 13:00 w Auli Głównej budynku A-0 odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu AGH, po którym nastąpi ,,tradycyjny skok przez skórę’’, stanowiący we współczesnej tradycji symboliczne pasowanie na górnika studentów I roku kierunku Górnictwo i geologia. Kolejnym z elementów obchodów Barbórki będzie 60. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego, która stanowi świetną okazję do prezentacji osiągnięć naukowych ostatnich miesięcy. 

Całość obchodów będzie odbywać się w dniach 4-6 grudnia. Jest to bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie i świetna okazja dla studentów Akademii Górniczo-Hutniczej, by poznać jedną z najbardziej barwnych i doniosłych uroczystości naszej uczelni. Najważniejsze górnicze święto, ma również za zadanie zespalać całą społeczność akademicką, dlatego, jeśli do tej pory nie udało ci wziąć w nim udziału – nie zwlekaj i już dziś idź na pochód! 

Fot. A.Rusinowski – KSAF

Post Author: BIS AGH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.