Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla!

Polska autorka otrzymała nagrodę za „wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Powieściopisarka jest drugą Polką, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie literatury. Ponieważ w zeszłym roku nagrody nie przyznano, dziś ogłoszono dwoje zdobywców noblowskiego medalu – obok Tokarczuk uhonorowany został austriacki twórca Peter Handke.

JULIA LENNON

 
 
Olga Tokarczuk debiutowała w 1993 roku powieścią „Podróż ludzi księgi”, jednak przełomem w jej karierze był wydany w 1998 „Prawiek i inne czasy”. Książki w bogatym dorobku pisarki cechują się nietypowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i wielowymiarowością fabuły, a jej beletrystyka jest przesycona mityczną, niemal baśniową aurą. Tokarczuk jest także autorką esejów, a na wczesnym etapie literackiej działalności zajmowała się tworzeniem poezji. 
 

Nobel to najbardziej prestiżowa nagroda wśród wielu zdobytych przez polską twórczynię. Dwukrotnie otrzymała Nagrodą Nike (w 2008 i 2015 r.), w 2018 roku przyznano jej także Międzynarodową Nagrodę Bookera. Dzieła pisarki zostały przetłumaczone na ponad 20 języków i cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie.

Post Author: BIS AGH