Niech kod będzie z wami!

W 256 dzień roku obchodzimy święto zawodu, któremu obecnie bardzo dużo zawdzięczamy. Dzień oznaczony ósmą potęgą liczby dwa na stałe związał się z programistami.

GRZEGORZ BOROŃ

 

Programowanie sięga starożytności. To niezaprzeczalny fakt. Już wtedy ludzie wiedzieli (a przynajmniej wiedziało kilku z nich), że praktyczne wykorzystanie matematyki potrafi niezwykle ułatwić nam życie. Powstaje mechanizm z Antykihiry, który wykorzystywał mechanizm kół zębatych do obliczeń astronomicznych. W XIX wieku stworzono maszynę tkacką, dzięki której wzór tkaniny da się “programować” za pomocą kart dziurkowanych. Wraz z rozwojem przemysłu komputerowego pojawił się popyt na szeroko rozumiany zawód programisty.

 

Obecnie ciężko wyobrazić sobie życie bez komputera, telewizora, telefonu komputerowego. Jeszcze ciężej wyobrazić sobie życie bez programistów, którzy niezłomnie klepiąc kod, dostarczają nam rozrywki i niesamowicie ułatwiają nam życie. Programista to jeden z najbardziej opłacalnych zawodów na rynku. Trudno się nie zgodzić z tym stwierdzeniem, bo zarobki na tym stanowisku potrafią sięgać kilkunastu tysięcy złotych. 

 

Od programisty wymaga się nie tylko analitycznego myślenia. Programowanie jest na wielu kierunkach studiów, które wbrew pozorom nie mają zbyt wiele wspólnego z czystym klepaniem kodu. To poniekąd styl życia, który potrafi rozwinąć nasze niesamowite przyczynowo-skutkowe zdolności. Każdy inżynier po dobrych studiach powinien być w stanie napisać prosty program, chociażby w C++. Programista musi umieć przewidywać oraz starać się, aby jego kod był jak najczystszy. Mimo wszystko chętnych nie brakuje. Kierunki informatyczne są nadal najbardziej obleganymi kierunkami na naszej Alma Mater, a poziom informatyki czymś, czym uczelnia naprawdę może się pochwalić. Wszystkich programistom w ich szczególny dzień życzymy, “Niech kod będzie z wami!”.

Post Author: BIS AGH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.