W AGH rozpoczynają się obchody Dnia Hutnika

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczynają się dzisiaj uroczyste obchody Dnia Hutnika. Jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu uczelni potrwa do 10 maja.

NATALIA BUJAK

Biuro Prasowe AGH

 

Co roku uroczystości hutnicze odbywają się w okolicach dnia św. Floriana, patrona między innymi hutników. Dzień Hutnika został zainicjowany w 1962 roku przez prof. Wacława Różańskiego, który, na podobieństwo tradycji górniczych, przygotował scenariusz obchodów i ślubowania hutniczego. Od kilkudziesięciu lat wydarzeniu towarzyszą konferencje naukowe, seminaria oraz prezentacje studenckie.

 

W ramach tegorocznego święta odbędzie się 56. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego. Podczas największego tego typu spotkania naukowego w Polsce studenci mają okazję zaprezentować swoje osiągnięcia z ostatnich lat.

beylikdüzü escort

W tym roku zgłoszono blisko 350 referatów przygotowanych przez ponad 500 studentów, członków studenckich kół naukowych z AGH, ale także z innych uczelni, w tym z 11 zagranicznych szkół wyższych. Referaty prezentowane będą między innymi w sekcji automatyki i robotyki, aeronautyki i technologii kosmicznych, bioinżynierii, energetyki, elektromobilności oraz w wielu innych dyscyplinach.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Hutnika odbędzie się również międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Innowacje w Metalurgii i Inżynierii Materiałowej”, podczas której referaty wygłoszą m.in. naukowcy ze Szwajcarii i Hiszpanii.

 

Najważniejsze wydarzenia związane z Dniem Hutnika odbędą się w piątek, 10 maja. O godz. 12:00 rozpocznie się uroczysty przemarsz studentów i pracowników przez kampus AGH przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, po nim uroczyste posiedzenie Senatu, a następnie – o godzinie 14:00 – Ceremonia Ślubowania Hutniczego. Tradycyjnie już studenci I roku kierunku metalurgia symbolicznie przekują kawałek metalu, a Mistrz Ceremonii pasuje ich na hutników.

 

Szczegółowy program obchodów Dnia Hutnika znajdą Państwo pod adresem: www.dzienhutnika.agh.edu.pl.

fot. Kacper Montusiewicz/KSAF AGH

Post Author: BIS AGH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.