Nie widzę przeszkód

Hala, dwie bramki, dwie drużyny. Rozgrywki futsalu niby jak każde inne. „Niby” to słowo klucz. Bo piłka też niby zwyczajna, zawodnicy niby tacy jak wszyscy, jednak dyscyplina prawdziwie niecodzienna.

OLIWIA KOPCIK

 

Blind football to piłka nożna dla osób niewidomych lub niedowidzących. Drużyna, składa się z pięciu graczy – czterech piłkarzy „w polu” i bramkarza. Oficjalnie zawodników blind footballu dzieli się na trzy kategorię: B1, czyli zawodników niewidomych oraz B2 i B3, czyli osoby słabowidzące. Rozgrywki odbywają się na turniejach wyższej rangi (Mistrzostwa Europy czy Igrzyska Paraolimpijskie), jedna drużyna musi składać się wyłącznie z zawodników jednej kategorii. Podczas meczów towarzyskich lub mniejszych turniejów, nie przywiązuje się do tego aż tak dużego znaczenia. Wówczas dla wyrównania szans, wszyscy zawodnicy, oprócz bramkarza, zakładają na oczy specjalne opaski. Mecz dzieli się na dwie połowy, po 25 minut każda. Zasady nie brzmią skomplikowanie, ale jak strzelać gole, jeśli nie widzisz, ani bramki, ani piłki, ani innych zawodników?

 

beylikdüzü escort

Pierwszą i podstawową rzeczą potrzebną do gry w blind football, jest specjalna piłka z wbudowanym systemem dźwiękowym. Futbolówka „grzechocze” podczas lotu, toczenia się i wirowania, dzięki czemu gracze mogą ją łatwiej zlokalizować. Także linie boiska są przygotowane w taki sposób, aby były wyczuwalne pod podeszwą buta. Oprócz tego duży wkład w nawigowanie zawodników mają tzw. przewodnicy. Przypada ich trzech na każdą drużynę – pierwszym w polu obrony jest bramkarz, drugi to trener pomagający w środkowej strefie boiska, natomiast trzeci ustawiony jest za bramką przeciwników. Oprócz głosowego prowadzenia graczy, zadaniem tego ostatniego jest m.in. pomoc podczas wykonywania stałych fragmentów gry, takich jak rzut wolny, rożny lub karny. Przewodnik musi wtedy uderzyć w lewy i prawy słupek bramki oraz oznajmić, gdzie znajduje się środek, tak aby ułatwić zawodnikowi strzelenie gola. Dodatkowo każdy zawodnik, który znajduje się około 3 metry od piłki, musi komunikować słówkiem „voy” (hiszp. „idę”), że jest niedaleko niej.

 

Sport wywodzi się z Brazylii, jednak zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. W Polsce najbardziej znanymi drużynami są: Wrocławska drużyna działająca przy Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niewidomych i Słabowidzących oraz Tyniecka NIE WIDZĘ PRZESZKÓD Kraków.

Post Author: BIS AGH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.