Barierki na AGH – dotknij i oczyść się z bakterii!

Kiedy na AGH remontuje się klatkę schodową, to nie mogą to być zwykłe schody, zwykłe barierki i pomalowane ściany, nie na Wydziale Metali Nieżelaznych. Właściwie schody i ściany nie odbiegają od standardów, ale ta balustrada, ją trzeba zobaczyć! Ją trzeba dotknąć!

Karol Rajda

W poniedziałek 16 kwietnia o godzinie 10:00 miało miejsce uroczyste otwarcie demonstracyjnego systemu balustrady i poręczy schodowych z przeciwustrojowego stopu miedzi. Następnie dr inż. Monika Walkowicz wygłosiła referat pt.: „Miedź i stopy miedzi w zastosowaniach na przeciwustrojowe powierzchnie dotykowe”. Całe przedsięwzięcie wykonano w ramach projektu badawczo – rozwojowego, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Europejski Instytut Miedzi w III edycji konkursu: „Program Badań Stosowanych”.

Miedź znana jest przede wszystkim z wysokiej przewodności elektrycznej, ale nie ta cecha zdecydowała o jej przeznaczeniu. Głównym powodem są jej skuteczne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, wykorzystywane w celach leczniczych.

Jak można przeczytać na pamiątkowej tablicy, wraz z rozwojem cywilizacji przybywa szczepów bakterii odpornych na antybiotyki, czego konsekwencją jest wzrastająca liczba zakażeń nabywanych w miejscach publicznych. Stąd też duże znaczenie i rola przeciwdrobnoustrojowych powierzchni dotykowych, jako narzędzi wspomagających ograniczanie infekcji przenoszonych drogą kontaktową. Demonstracyjny system poręczy ze stopu miedzi stanowi wynik prac badawczo  – rozwojowych, prowadzonych na Wydziale Metali Nieżelaznych AGH nad technologiami wytwarzania półwyrobów hutniczych i ich przeróbki plastycznej na wyroby przeznaczone do długofalowych badań skuteczności przeciwdrobnoustrojowej realizowanych wspólnie z Collegium Medicum UJ. Naturalna patyna, która tworzy się na poręczach wraz z upływem czasu bierze czynny udział w eliminacji chorobotwórczych bakterii. Zainstalowana balustrada wraz z systemami poręczy wpisuje się w misję Wydziału i całej Akademii w zakresie promowania i wspierania prozdrowotnych materiałów metalicznych na bazie miedzi.

W Polsce niewiele jest miejsc użyteczności publicznej, w których wykorzystano przeciwdrobnoustrojowość miedzi, dlatego tym bardziej cieszy, że takie rzeczy dzieją się właśnie na naszej uczelni. Tymczasem nie pozostało nic innego, jak tylko czekać, aż przez budynek A-2 zaczną przetaczać się kolejki chętnych, którzy będą chcieli dotknąć cudownej balustrady i skorzystać z jej cudownych właściwości.

Post Author: BIS AGH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.