Leo Fender – człowiek, który zrewolucjonizował gitarę elektryczną

Dziś przypada 27. rocznica śmierci Amerykanina Leo Fendera, twórcy najsłynniejszej marki gitar. Ciężko zliczyć znanych muzyków, którzy grali na modelach marki Fender, a wielu z nich trwale zapisało się w historii współczesnej muzyki. To właśnie klasyczne brzmienie modeli  Stratocaster czy Telecaster mocno naznaczyło brzmienie rock’n’rolla i pochodnych gatunków.

GABRIELA WIELICZKO

 
Leo Fender interesował się elektroniką od wczesnych lat. Jednakże zanim zajął się nią zawodowo, studiował księgowość i wykonywał różne prace. Fascynacja elektroniką przekształciła się w zawód, kiedy to w 1938 roku w domu rodziców otworzył mały sklep  reperujący radia. Fender szybko zyskał uznanie w środowisku muzycznym i zajął się produkcją systemów nagłośnieniowych dla lokalnych zespołów. Konstruował także wzmacniacze przeznaczone do popularnych wtedy gitar akustycznych.

 

Rok 1946 był dla Leo Fendera rokiem przełomowym, gdyż to właśnie wtedy założył pierwszą w historii firmę produkującą masowo gitary elektryczne, znaną dziś dobrze pod nazwą Fender. Co prawda prototypy gitar elektrycznych powstawały już 20 lat wcześniej. Fender jednak stworzył rewolucyjny w porównaniu do poprzedników model, dzięki któremu gitara elektryczna stała się nieodłącznym elementem wielu gatunków muzycznych.

 

Pierwszym modelem wprowadzonym przez firmę na rynek w 1950 r. był Fender Broadcaster, przemianowany później na Fender Telecaster. Gitara ta produkowana jest w prawie niezmienionej formie do dziś, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Niedługo później powstał drugi, najbardziej znany model – Fender Stratocaster, będący jedną z najlepiej sprzedających się gitar w historii. Na gitarach Fendera grali m.in. ikona gitary Jimi Hendrix, Eric Clapton, Ritchie Blackmore ( Deep Purple, Rainbow), George Harrison (The Beatles), Keith Richards (The Rolling Stones), Pete Townshend (The Who), a później John Frusciante (Red Hot Chili Peppers), Alex Turner (Arctic Monkeys) czy John Mayer. Lista muzyków, którzy sięgali po gitary Fender jest znacznie dłuższa i nie kończy się na wymienionych tu nazwiskach. Z rąk Leo Fendera wyszły również cenione modele gitar basowych marki Fender, a później jego kolejnego dziecka – marki Musicman. Firma słynie także z produkcji wzmacniaczy gitarowych.

 

Leo Fender został za swoje zasługi uhonorowany w 1992 r. wprowadzeniem do Rock and Roll Hall of Fame, a w 2009 r. przyznano mu pośmiertnie Technical Grammy Award. Co ciekawe, w przypadku konstruktora sprawdza się powiedzenie „Szewc bez butów chodzi”, bo choć gitara była dziełem jego życia, nigdy nie nauczył się na niej grać.

Post Author: BIS AGH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.