Wspólny mianownik

Lokalna wersja amerykańskiej konferencji TED po raz drugi odbyła się na jednej z krakowskich uczelni. Gospodarzem „Wspólnego mianownika” była Akademia Górniczo-Hutnicza.

WERONIKA ULIŃSKA

Kim jest TED?

TED to konferencje naukowe organizowane przez amerykańską organizację non-profit na najróżniejsze tematy. Główną ideą spotkań jest hasło „idee warte rozpowszechnienia”. Każdy z prelegentów dostaje osiemnaście minut na przedstawienie wybranego przez siebie tematu. TEDx to spotkania lokalne podlegające regułom TED. TEDxKraków jest organizacja istniejąca od szczęściu lat i zrzeszającą około czterdziestu członków, którzy organizują konferencje w naszym mieście. TEDxKrakówSalon jest ich najmłodszą inicjatywą, która ma zadanie promować idee i pomysły na krakowskich uczelniach, dodatkowo integrując środowisko akademickie. Pierwsza edycja odbyła się na UJ. Gospodarzem drugiego spotkania było AGH, gromadząc uczestników w budynku U2.

„Wspólny mianownik”

Gości powitali ubrani w żółte koszulki wolontariusze pomagając w rejestracji i częstując małymi, krakowskimi precelkami. Nowoczesna aula budynku U2 wypełniona dużą liczbą gości prezentowała się znakomicie. Tematem środowego spotkania był „Wspólny mianownik”, czyli połączenie świata nauki i techniki z własnym rozwojem oraz biznesem. O tym, jak tworzyć autorskie projekty, wykorzystywać swoją wiedzę w praktyce oraz poprawiać życie innych ludzi opowiadało dwóch prelegentów. Przemyślenia dotyczące kreatywności i innowacyjnych pomysłów uczestnicy mieli możliwość oglądać na filmach z zagranicznych spotkań TED.

Platforma BOINC

Pierwszym prelegentem był Marcin Zastawnik, wiceprezes polskiej grupy BOINC – platformy, która wspiera naukowców, doktorantów oraz studentów. Dzięki niej mają możliwość dostępu do ogromnych mocy obliczeniowych. W obrębie platformy można tłumaczyć strony zagranicznych projektów, tworzyć nowe aplikacje, poprawiać istniejące programy oraz propagować swoje pomysły. Do BOINC zgłasza się wielu chętnych wolontariuszy, którzy za wykonane zadania zbierają punktu – zarówno na swoje konto, jak i kraju, z którego pochodzą. Obecnie w rankingu punktowym Polska zajmuje wysokie ósme miejsce, wyprzedzając Francję.

Jak wygląda inteligentne miasto?

Ponad połowa ludzi na świecie mieszka w miastach. Największym z nich jest Szanghaj. A czym jest inteligentne miasto? To miasto z ogromem innowacji – czujnikami powietrza, temperatury, ruchu. Ma ono poprawić życie mieszkańców. Jednym z nich jest „Songdo” znajdujące się w Korei Południowej. Wszystkie czynności, to, co jemy, kupujemy są to dane, z których można wyciągnąć wnioski, badać nasze przyzwyczajenia lub przewidywać kolejne zachowania. Jeśli w każdy czwartek pijemy duże latte w konkretnej kawiarni o ustalonej godzinie, to czy ta kawa nie mogłaby już na nas czekać, każdego czwartku, gdy tylko się w niej zjawimy? – pytał Łukasz Kostka, współzałożyciel firmy ESTIMOTE. Inteligentne miasto może podejmować wiele decyzji bazując na ludzkich przyzwyczajeniach i zwyczajach, uproszczając i uprzyjemniając naszą codzienność.

13 czerwca, Centrum Kongresowe ICE

Kolejna dawka inspiracji od TEDxKraków już 13 czerwca w Centrum Kongresowym ICE. Zapisy na całodniowe spotkanie już trwają. Należy napisać kilka słów o sobie, a autorzy najciekawszych odpowiedzi, jako pierwsi będą mieli zagwarantowane miejsca. Następnie uiszczamy opłatę i możemy wpisać wydarzenie TEDxKraków do swojego kalendarza.

Post Author: BIS AGH