Nasza Akademia ma już 100 lat!

Uroczyste obchody 100-lecia AGH miały miejsce 18 i 19 października 2019 r. Zgromadziły one w murach uczelni gości z całego świata. Jubileusz był okazją do świętowania czasu, który przeminął, a także refleksji nad dokonaniami, do których przyczyniła się Akademia. Nie obyło się bez wspaniałych spotkań absolwentów i profesorów naszej Alma Mater, a także pięknych życzeń od wielu znakomitych gości.

NATALIA PANEK

Piątkowe obchody jubileuszu rozpoczęły się w budynku A-0 od wystąpienia Rektora AGH prof. Tadeusza Słomki. Uczestnicy mogli również posłuchać trzech wykładów przygotowanych na tę okoliczność. Pierwszy z nich pt. „Współpraca uczelni z przemysłem – Społeczna odpowiedzialność businessu” wygłosił prof. Janusz Filipiak, który działalność naukową łączy z prowadzeniem międzynarodowej firmy informatycznej Comarch. Kolejne wykłady wygłosili pracownicy uczelni. Dr hab. inż. Maria Maj, prof. nadzw., która w swoim wystąpieniu pt. „Od Akademii Górniczej do AGH, czyli stulecie misji edukacyjnej” opowiedziała o znaczeniu uczelni w edukacji na przestrzeni lat. Wykład prof. Konrada Szaciłowskiego pt. „Od węgla do… węgla. Ewolucja nauki na AGH” nawiązał natomiast do surowca, z którym od początku swego powstania ściśle wiąże się AGH. Po okolicznościowych wykładach nadszedł czas na symboliczną złotą immatrykulację zaproszonych absolwentów. Część konferencyjną zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, po którym zaproszeni goście udali się na sesje naukowe i spotkania na swoich macierzystych wydziałach.

Główne obchody 100-lecia AGH odbyły się w sobotę, 19 października. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kolegiacie Św. Anny, której przewodził metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Celebrans w swojej homilii nawiązał do słów św. Jana Pawła II o znaczeniu wiary i rozumu oraz ich odzwierciedleniu w misji i działalności uczelni. Kolejnym punktem dnia były uroczysty przemarsz gości pod Collegium Novum, gdzie odbyły się dwa przemówienia – Rektora AGH oraz Rektora UJ prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka. Stąd zaproszeni goście udali się do Centrum Kongresowego ICE, w którym miały miejsce uroczyste posiedzenie Senatu z okazji Jubileuszu 100-lecia AGH oraz 101. Inauguracji Roku Akademickiego.

Posiedzenie senatu rozpoczęło się od hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, po którym Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka przywitał zaproszonych gości, m.in. Prezydenta RP Andrzeja Dudę, ministra nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosława Gowina, Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Europejskiego Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Elżbietę Bieńkowską i byłego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. W swoim wystąpieniu Rektor AGH nakreślił rys historyczny uczelni oraz wyraził dumę z jakości kształcenia na Akademii i ludzi, którzy tę uczelnię tworzą.

Wyjątkowym momentem podczas posiedzenia senatu było wręczenie odznaczeń przez Prezydenta RP. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiego szkolnictwa wyższego otrzymał prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz – trzykrotny rektor AGH. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Prezydent RP odznaczył 12 pracowników uczelni. W dalszej części senatu głos zabrali zaproszeni goście, odbyła się immatrykulacja studentów I roku, po której Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” odśpiewał „Gaudeamus Igitur”, a przemówienie okolicznościowe wygłosił także przedstawiciel studentów – Przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AGH – Marcin Krukowski. Podczas uroczystego senatu odbyło się również wręczenie nagród pracownikom uczelni przez Prorektora ds. Ogólnych prof. dr. hab. inż. Mirosława Karbowniczka, po którym dr. hab. inż. Jacka Tarasiuka, prof. nadzw. oraz dr inż. Krzysztofa Kluzy wygłosili wykład inauguracyjny pt. „Z biegiem lat, z biegiem dni…”. Tę część sobotnich obchodów zakończyła pieśń „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”.

Część przygotowana na sobotni wieczór składała się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to widowisko teatralno-muzyczne KIDS OF EVOLUTION. Wzięli w nim udział profesjonalni aktorzy i muzycy, ale także studenci AGH wyłonieni do tego podczas castingów. Na scenie pojawili się Kasia Kowalska, Natalia Kukulska, Edyta Górniak, Leszek Możdżer, Igor Herbut oraz Kamil Bednarek. Widowisko było połączeniem nowoczesnych technologii w postaci oprawy świetlnej i prezentacji najnowszych wynalazków, które powstały na uczelni zestawionych z sentymentalną częścią jubileuszu w postaci życzeń dla AGH, składanych przez cały przekrój społeczności akademickiej. Na zakończenie goście mogli oglądać widowiskowy pokaz świateł, laserów i sztucznych ogni, który był zwieńczeniem hucznych obchodów 100-lecia AGH.

Post Author: BIS AGH