AGH w kosmosie

Środa 17 kwietnia okazała się przełomowym dniem dla studentów KRAKsatu. O godzinie 22:46 czasu polskiego z ośrodka badawczo-rozwojowego NASA Wallops Flight Facility w USA startuje Antares 230 z polskim satelitą na pokładzie.

GRZEGORZ BOROŃ

Od zawsze fascynuje nas to, co nieznane. Kosmos skrywa wiele tajemnic, a niemalże każdy naukowiec marzy, żeby odkryć choćby ich część. KRAKsat to projekt studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego głównym zadaniem jest zbadanie, jak w kosmosie zachowa się ciekły magnes. Ferrofluid, który pełni rolę koła zamachowego. KRAKsat to pierwszy satelita, który wykorzystuje go do kierowania orientacją.

Oprócz tego, studenci chcą zmierzyć temperaturę, pole magnetyczne, natężenie światła i wiele innych czynników. Satelita musi przetrwać prawdziwe skrajne warunki. Ogromną różnicę temperatur i niskie ciśnienie, czy mikrograwitację. Wystrzelona, po kilku tygodniach pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) uda się w dalszą podróż w przestrzeń kosmiczną na około 400 km.

Na pokładzie znajduje się karta SD, która zawiera prace i zdjęcia uczestników programu “Lecę w kosmos”. Styczniowy projekt zorganizowany przez KRAKsat sprawił, że każdy przez chwilę może poczuć się jak zdobywca kosmosu! W przestrzeń międzyplanetarną trafią zdjęcia i grafiki wszystkich uczestników projektu.

Po roku pomiarów satelita wytraci prędkość i spali się w ziemskiej atmosferze. Podobne badania to kolejny mały krok w stronę zrozumienia kosmosu. KRAKsat jest piątym polskim satelitą wystrzelonym w kosmos i mamy nadzieję, że nie ostatnim.

Fot. KRAKsat