Weź nie marudź, weź posłuchaj

Muzyka towarzyszy nam zawsze. W chwilach smutku i radości. Mimo iż nie zwracamy na to uwagi, jest z nami zawsze.

WERONIKA RAWSKA

 

Zdarzyło Ci się kiedyś coś takiego, że słuchałeś jakiejś piosenki, a ona wywołała w Tobie określony stan emocjonalny? Jest to zjawisko warunkowania emocjonalnego, zwanego inaczej kotwicą. Są to bodźce, które wywołują u nas określone emocje.

 

 

Musica animae levamen

Słysząc, że istnieje takie zjawisko jak muzykoterapia pewnie prychasz pod nosem i ignorujesz sens tego pojęcia.

Niesłusznie.

Muzyka odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Towarzyszy nam podczas najróżniejszych uroczystości. Będącym często wyzwalaczem i katalizatorem przeżyć oraz emocji, jest środkiem pozwalającym uwolnić swoje “ja”. Pokazującym innym wnętrze człowieka oraz uczucia ukryte gdzieś bardzo głęboko, których niekiedy się wstydzimy.

 

Historia mylić nie może

Pierwszych wzmianek o pozytywnym wpływie muzyki  na człowieka możemy szukać w Starym Testamencie. Mowa tam o walce z silną depresją król Saula. Ukojenie przyniosła mu gra Dawida oraz śpiewanie kantyki poetyckiej przy akompaniamencie cytry.

Terapia ta również znana była i stosowana w czasach plemiennych. Szamani wykorzystywali muzykę w czasie rytuałów leczniczych w postaci śpiewów i tańców, a także poprzez grę na instrumentach.

Prawdziwy rozkwit muzyki jako formy terapii nastąpił w XX wieku, kiedy to badania w dziedzinie psychologii eksperymentalnej i psychiatrii wykazały wielki walor muzycznych kuracji. Stwierdzono, że muzyka oddziałuje głównie na sferę osobowości człowieka oraz, że może zmieniać stan aktywności systemu nerwowego i wywołać określone zmiany w czynnościach całego organizmu.

 

Z czym się to je?

Podstawowym środkiem oddziaływania w muzykoterapii jest dźwięk.

Aktualnie muzykoterapię możemy podzielić na dwie kategorie – aktywną i receptywną.

Aktywna obejmuje różnego rodzaju produkcje dźwiękowe pacjentów, wykonywane najczęściej na instrumentarium Orffa. Skala różnorodności tych instrumentów jest na tyle duża, aby pacjenci zależnie od swoich preferencji, a także stanów psychicznych, mogli wybierać odpowiedni dla siebie instrument. Wybór instrumentu ze względu na jego dźwięk, a także kształt może zawierać informację pomocną przy diagnozowaniu osobowości pacjenta. Natomiast muzykoterapia receptywna polega na słuchaniu muzyki i przekazywaniu odczuć muzycznych przez pacjentów oraz obejmuje dyskusję psychoterapeutyczną związaną z tymi odczuciami i zaistniałymi w trakcie sytuacjami.

 


Jak to wykorzystać?

W momencie, gdy wywołasz silne uczucie motywacji, włącz jakąś piosenkę- najlepiej wesołą i energiczną. Wybierz taką, której wcześniej nie słuchałeś. Podczas gdy ona będzie sobie lecieć, Ty upajaj się swoim silnym stanem motywacji. Twój mózg połączy ten stan z bodźcem zewnętrznym, którym jest piosenka, i gdy następnym razem jej będziesz słuchać, stan motywacji znów się pojawi.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.