Międzynarodowy Dzień Pizzy

Wielu z nas dałoby się nieraz pokroić za kawałek pizzy. Nic więc dziwnego, że ten okrągły przysmak doczekał się swojego święta.

WERONIKA RAWSKA

 

Historia w pigułce

Płaskie i okrągłe placki są znane ludziom już od dawna. Swoje początki mają w starożytnej Grecji, gdzie miały formę płaskiego chlebka z dodatkiem oliwy, czosnku oraz  suszonych ziół. Przysmak ten zrobił furorę wśród Rzymian, którzy po podbiciu Grecji, przenieśli sztukę wypiekania placków do siebie, nazywając ja focaccią.

Kiedy w XVII wieku do Europy sprowadzono pomidory, od razu stały się one kultowym dodatkiem na cieście. Podczas jednej z wizyt  królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej z mężem w Neapolu, nadworny piekarz przygotował chrupiący placek ozdobiony dodatkami w barwach narodowych – bazylią, mozzarellą i pomidorami. Tak od imienia królowej powstała najprostsza pizza – Margherita.

 

Czy wiedziałeś ?

Pizzę przeważnie wiążemy/łączymy z obrazem Włoch. Warto jednak zwrócić uwagę, że ilość składników na włoskich pizzach nie przekracza liczby 3. Kiedyś wynikało to z biedy – na pizzy lądowało mniej składników, bo ich po prostu brakowało. Dziś Włosi uważają, że tradycja jest w tym wypadku słuszna i nie kładą na pizzy wszystkiego co lodówka dała.

O wiele później danie to trafiło do Ameryki, gdzie mieszkańcy ją pokochali. Stworzyli oni dobrze nam znaną wersję chrupiącego placka  „na bogato” – na grubym spodzie i z wieloma dodatkami.

 

Rekordy związane z pizzą

  • Najdłuższa pizza w Polsce zrobiona w Krakowie!

Organizatorami wydarzenia była sieć hurtowni Macro Cash & Carry oraz Magillo – jedna z krakowskich restauracji. Do jej produkcji zużyto łącznie 3,5 tony mąki, 1500 litrów sosu pomidorowego i 1600 kg mozzarelli. Wszystko przygotowywano na ponad kilometrowym stole. Po wyczerpujących 18 godzinach pracy nad pizzą, oficjalny juror mógł z radością ogłosić wyniki. Od tamtej chwili nowy rekord na najdłuższą pizzę w Polsce wynosi  1010 metrów i 28 cm.

Rekord świata w tej samej kategorii należy do miejscowości Fontana w USA. Pizza ma blisko 2 kilometry! W prace zaangażowanych było ponad 100 osób, a proces przygotować i wypieku zajął łącznie 54 godziny.

 

  • Najostrzejsza pizza a świecie

Najostrzejszą pizzę na świecie znaleźć można w menu brytyjskiej pizzerii Paul’s Pizza w miejscowości Saltdean na południu kraju. Właściciel restauracji, pan Paul Brayshaw, do swojego sztandarowego dania wykorzystał, poza serem mozzarella, sosem ziołowym i pomidorami, jedną z najbardziej pikantnych papryk na świecie – Naga Jolokia. Na specjalnej skali służącej do mierzenia pikantności danej potrawy (Skala Scoville’a) najostrzejsza pizza świata osiąga wynik 3 200 000!

 

  • Najdroższa pizza na świecie

Najdroższa pizza świata została przygotowana przez kucharzy z Nowego Jorku. Kosztowała dokładnie 2 700 dolarów, czyli w przeliczeniu aż 9 212 polskich złotych!

Rekordowo droga pizza została wypieczona na spodzie truflowym z dodatkiem atramentu z kałamarnicy, a wśród głównych składników, które znalazły się na jej wierzchu są: angielski ser pleśniowy Stilton; pasztet strasburski Foie Gras, produkowany ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich; francuskie trufle najwyższej jakości; kawior Ossetra pochodzący z Morza Kaspijskiego; kawior Almas uchodzący za najdroższy na świecie; jadalne płatki kwiatów oraz cienkie, 24 karatowe złote listki z Ekwadoru.

 

Niby zwykły kawałek ciasta z dodatkami, a jednak cieszy. Za dziecka uczono nas, aby święta aprobować, tak więc uczcijmy je kawałkiem (lub kilkoma) pizzy.

Buon appetito!

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.