MATLAB na uczelni!

Oprogramowanie wyglądane przez studentów od lat, wreszcie legalnie dostępne za pośrednictwem AGH!

KAMIL SERAFIN

Studiujecie na kierunku inżynieryjnym? Macie sporo do czynienia z komputerami? Nie stronicie od zajęć laboratoryjnych? W takim razie z pewnością słyszeliście o programie MATLAB, istnej legendzie wśród studentów. Od wielu lat produkt firmy Mathworks wykorzystywany jest zarówno przez studentów jak i prowadzących do tworzenia symulacji, wykonywania niebanalnych obliczeń i modelowania systemów dynamicznych. Środowisko i wszystkie jego elementy były niezbędne na wielu ćwiczeniach, do wykonania wielu projektów, zadań domowych i sprawozdań.

Akademia Górniczo-Hutnicza od dawna zapewnia swoim studentom liczne licencje, dzięki którym mogą korzystać z licznych specjalistycznych oprogramowań nie tylko w pracowniach uczelni, ale również na własnych komputerach. Wystarczy wspomnieć chociażby LabVIEW, (do którego zapewniony jest nawet specjalny kurs), wykorzystywany na całym świecie nie tylko na uczelniach, ale również w ośrodkach badawczych pokroju CERNu. Do dyspozycji studentów jest również środowisko Statistica, SPSS, czy też służąca do analizowania danych geograficznych platforma ESRI. Pełną listę wszystkich programów, do których jako studenci AGH możecie mieć całkowicie legalny dostęp, znajdziecie tutaj: www.uci.agh.edu.pl/uslugi/oprogramowanie/licencje-dostepne-dla-pracownikow-i-studentow. Jak zapewne szybko się zorientujecie, na samym szczycie zestawienia wylądował teraz właśnie wyczekiwany przez wielu MATLAB.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które musiały to środowisko wykorzystywać w celu tworzenia projektów zaliczeniowych. Cena dostępu do tego środowiska i wszystkich jego dodatków dla zwykłego konsumenta przekracza kilkaset euro, co z pewnością sprawia, że nie znajdzie się wielu, którzy postanowią go w ten sposób zdobyć. Ratunkiem pozostawał jedynie miesięczny okres próbny, przez który można było używać całej funkcjonalności środowiska. Do tej pory praca z MATLABem poza uczelnianymi budynkami była więc bardzo… problematyczna. Na szczęście kilka tygodni temu AGH sprawiło swoim wychowankom miłą niespodziankę na stulecie istnienia. Od teraz każdy student Akademii Górniczo-Hutniczej ma legalny dostęp do oprogramowania od Mathworks.

Jeśli jeszcze nie pobraliście, albo w ogóle nie słyszeliście o możliwości pobrania MATLABA za pośrednictwem waszego uczelnianego adresu e-mail, odwiedźcie tą stronę: home.agh.edu.pl/~matlab. Uwaga, niestety działa ona jedynie gdy jesteście zalogowani do sieci Wi-Fi na AGH.

Post Author: BIS AGH