Co w kinie nam gra?

Nadszedł nowy rok, a z nim wiele wyczekiwanych premier filmowych. Zarówno ci młodsi, jak i ci starsi będą mogli znaleźć coś dla siebie w kinach.

WERONIKA RAWSKA

 

Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3

W styczniu na ekrany powraca kultowa polska komedia “Kogel Mogel”. “Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3” widzowie będą mogli zobaczyć już 25 stycznia. Czekają na nich bohaterowie doskonale znani z pierwszych dwóch części, a także nowe postaci. Główna bohaterka Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes. W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys.

Wolańska (Ewa Kasprzyk) – celebrytka i słynna sekstrenerka – wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy – mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) – buntują się i uciekają z domu. Postanawiają najpierw odwiedzić Piotrusia (Maciej Zakościelny), który dziś wiedzie wygodne życie u boku żony Marleny (Katarzyna Skrzynecka). Następnie ruszają w nieznane, a finał tej wycieczki znów przejdzie do legendy.

 

Avengers 4: Endgame

Dzień premiery tego filmu, czyli 25 kwietnia, skończy męki niepewności milionów osób. Marvel trzyma w tajemnicy większość szczegółów dotyczących fabuły tej odsłony opowieści o międzygalaktycznej walce superbohaterów, i nic w tym dziwnego. Poprzednia część filmu – “Wojna bez granic” – skończyła się nader dramatycznie. Po raz pierwszy wygląda na to, że ten “Zły” postawił na swoim i skutecznie pozbawił życia połowę mieszkańców całego wszechświata, w tym licznych, cieszących się wielką sympatią widzów, bohaterów. Jak akcja potoczy się dalej, przekonamy się w kwietniu. Na razie wiemy, że w filmie pojawi się nowa bohaterka – Kapitan Marvel. 8 marca, czyli w Dzień Kobiet w kinach zagości osobny film poświęcony tej bohaterce.

 

Filmy Disneya

Wytwórnia Disneya od pewnego czasu tworzy filmowe wersje swoich kultowych bajek. Niedawno w sieci furorę zrobiły zwiastuny tych produkcji. 29 marca na ekrany wejdzie nowa wersja klasycznego “Dumbo”, czyli sympatycznego słonika cyrkowego z uszami tak wielkimi, że może dzięki nim latać. 24 maja z kolei odbędzie się premiera aktorskiej wersji “Aladyna”. W tej realizacji słynnego Dżina zagra sam Will Smith. Niedługo potem triumfalnie na ekrany wróci “Król lew” w nowej cyfrowej wersji. Ta premiera jest zaplanowana na 19 lipca, a sam zwiastun produkcji w ciągu kilku pierwszych dni obejrzano w sieci ponad 200 mln razy. Opowieść o małym lwie Simbie, którego śmierć ojca skazuje na wygnanie. Na Simbę czeka niezwykła przygoda i nowi przyjaciele. Jego historia jest jedną z najbardziej wzruszających, a zarazem zabawnych w historii Disneya.

 

Piłsudski

W listopadzie zobaczymy też film o Józefie Piłsudskim z Borysem Szycem w roli głównej. “Piłsudski” Michała Rosy wejdzie do kin 9 listopada 2019 roku. Akcja filmu zaczyna się w 1901 roku, w szpitalu psychiatrycznym w rosyjskim zaborze. Jednym z pacjentów jest więzień polityczny – Józef Piłsudski. Polskie podziemie niepodległościowe przygotowuje ucieczkę słynnego już działacza. Piłsudski zostaje uwolniony, nie dane mu będzie jednak rodzinne szczęście u boku żony (Magdalena Boczarska). Kolejne burzliwe lata naznaczone będą rewolucyjnymi wydarzeniami, przemocą i zdradą. Piłsudski musi manewrować na grząskim gruncie – między zachowawczą biernością Polskiej Partii Socjalistycznej a agresją wobec zaborców skutkującą odwetem. Zbliża się rok 1914, a wraz z nim szansa na niepodległą Polskę.

 

Gwiezdne Wojny: Epizod IX

Przyszedł czas na prawdziwą wisienkę na torcie, mimo że trzeba będzie na nią jednak trochę poczekać. 19 grudnia odbędzie się premiera “Epizodu IX”. Jest to dziewiąta część cyklu Gwiezdne Wojny, bezpośrednia kontynuacja Ostatniego Jedi z 2017 roku. “Gwiezdne wojny” to kultowa saga filmów science fiction. Oglądali ją z zapartym tchem nasi rodzice, oglądamy my i będą oglądać (a nawet może już to robią) dzieci. Jak się okazuje, ta historia to studnia bez dna. Producenci stworzyli już współczesną kontynuację opowieści rozpoczętej w latach 70. Powstała też opowieść z cyklu “historie”, w której lepiej mogliśmy poznać przeszłość Hana Solo. Teraz czas na kolejną odsłonę “Gwiezdnych wojen”. Gotowi na podróż w odległą galaktykę?

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.