Pogromca plastiku

Fala plastikowych odpadów zalewa lądy i oceany. Ludzkość powoli tonie pod naporem produkowanych każdego roku tworzyw sztucznych. Czy jednym z rozwiązań problemu może okazać się materiał stworzony w Poznaniu?

KAMIL SERAFIN

Plastikowa reklamówka rozkłada się około 400 lat, a przeciętnie jest używana przez niecałe 30 minut. Wedle szacunków przeprowadzanych w tym roku, w oceanach znajduje się obecnie więcej odpadów z tworzyw sztucznych niż ryb. Wyrzucony kilka tygodni temu na brzeg Indonezji kaszalot miał w żołądku 6 kilogramów jednorazowych kubków, toreb, butelek po napojach i sznurków. Widok pokrytych śmieciami plaż stał się już dla wielu z nas nieodłącznym elementem nadmorskiego krajobrazu. Plastikowe pozostałości są wszędzie, przyzwyczailiśmy się do ich obecności na chodnikach, ulicach, w naszych lodówkach. Ludzkość powoli zaczyna w nich tonąć, co dostrzegają nie tylko ekolodzy, ale i rządy. W październiku bieżącego roku Unia Europejska wprowadziła zakaz produkcji i wykorzystywania jednorazowych przedmiotów plastikowych. Ma on wejść w życie już w 2021 roku. Co wtedy? Jaka będzie alternatywa? Jednym z rozwiązań może okazać się Scoby – tworzywo stworzone przez Różę Rotkowską, absolwentkę School of Form z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeasts, bo taka jest pełna nazwa wynalazku, to specjalna tkanina z herbacianego grzyba kombuchy. Tkanina powstaje w wyniku dwutygodniowej fermentacji cukrów z odpadów rolniczych, jako warstwa utworzona na powierzchni płynu. Jedynym wymogiem zapewniającym wystarczające warunki jest temperatura otoczenia na poziomie 25 stopni Celsjusza. Niepotrzebna jest sterylność, specjalny rodzaj oświetlenia czy inne kosztowne nakłady pracy. Powstała membrana przybiera kształt w odpowiednim naczyniu, a następnie jest ściągana z cieczy. Od tego momentu może posłużyć jako opakowanie dla wszelkiego rodzaju żywności, zastępując złowrogi i niechciany już plastik.

Scoby jest nie tylko materiałem nieszkodliwym dla środowiska. Dzięki swojemu składowi jest, zdaniem Rotkowskiej, zdolny je nawet wzbogacić swoim składem. Tkanina jest ponadto jadalna i posiada niski poziom pH, co zapewnia jej zdatność do spożycia przez dłuższy czas. Może być gotowana nawet z pokarmem, który jest w nią opakowany (wedle zapewnień projektantki, przybierze wtedy jego smak, oryginalnie kojarzony z kombuchą). Materiał przypomina papier lub folię, a owijane mogą nim być wszelkiego rodzaju produkty, od burgerów po zupki chińskie. Możliwe jest również wytworzenie z niej jednorazowych naczyń, które można zjeść razem z posiłkiem.

Niestety, póki co Scoby nie cieszy się zainteresowaniem wśród ewentualnych klientów, chętnych do wykorzystania go w dystrybucji swoich produktów spożywczych. O pomysłodawczyni projektu pisały media na całym świecie. Miejmy więc nadzieję, że jej materiał zostanie już wkrótce wykorzystany w przemyśle, kiedy koncerny spożywcze zaczną się obawiać zakazu, od którego dzielą nas już niecałe 3 lata. Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia tkaniny i poznać więcej szczegółów na temat Scoby, zajrzyjcie na stronę autorki, którą znajdziecie pod tym adresem: www.scobypackaging.com.

Post Author: BIS AGH