Obraz w pigułce – “Człowiek na Księżycu”

Obraz w pigułce to projekt artystyczno-charytatywny, działający od 4 lat. Istotą tego projektu jest dawanie uśmiechu dzieciom w chorobie oraz wspólne tworzenie. Dzieci przebywające w szpitalu projektują rzeźby z plasteliny na ustalony temat, a wolontariusze i artyści na podstawie tych prac malują obrazy dla szpitali dziecięcych.

Efektem wspólnych działań jest stworzenie wielkoformatowego obrazu, przy udziale małych pacjentów szpitala oraz wolontariuszy, pod czujnym okiem artysty Marcina Kowalika. Ukończony obraz zostaje oficjalnie przekazany na wernisażu dla szpitala. Dzieci zyskują okazję do zobaczenia efektów swojej pracy, a szpital wzbogaca się o nowy bezcenny obraz, wykonany rękami swoich podopiecznych.

Nowa edycja Obrazu w Pigułce – szczegóły

W Lipcu 2018 w Krakowie odbyło się nowe wydarzenie kulturalne – I edycja FOCA Festival, któremu „Obraz w Pigułce” towarzyszył. Festiwal sztuki współczesnej FOCA odbył się 20 i 21 lipca na Dolnych Młynów w Krakowie. W założeniach dwudniowy cykl wydarzeń artystycznych, miał przybliżyć odbiorcy istotne i charakterystyczne zjawiska obecne w dzisiejszej kulturze i sztuce.

Nowa edycja „Obrazu w Pigułce” różni się od poprzednich. Po raz pierwszy została zmodyfikowana formuła, która oprócz działań motywacyjnych i terapeutycznych wprowadziła działania czysto charytatywne. Tym razem wyjątkowo beneficjentami projektu, oprócz dzieci z krakowskiego szpitala im. Stefana Żeromskiego, są dzieci z ubogich i nierzadko trudnych środowisk z różnych zakątków świata: Madagaskaru, Ukrainy i Kazachstanu.

Dlaczego potrzebny jest żłobek?
Ecole Vincentianne Marillac jest szkołą utworzoną przez księży Misjonarzy na obrzeżach miasta Fort Dauphin. Jest to miejsce wyjątkowe, ponieważ mimo, że jest szkołą prywatną to uczęszcza do niej wiele najbiedniejszych dzieci z pobliskich wiosek. Księża Misjonarze oraz Siostry Miłosierdzia, ściśle pracują z tutejszą społecznością i znając jej potrzeby, tworzą projekty umożliwiające pomoc najbiedniejszym rodzinom. Dlatego też Siostry opłacają szkołę wielu dzieciom i dają drobne prace ich rodzicom na terenie Centrum Socialnego

Mimo to, najmłodszym pociechom wciąż brakuje opieki. Dzieci żyją w rodzinach w których ze względu na wciąż obecną poligamię, często brakuje jednego z rodziców, a liczba dzieci w rodzinie sięga przeciętnie dziesięcioro. Bardzo często starsze rodzeństwo zabiera młodsze ze sobą do szkoły pozostawiając na terenie bez opieki. Pomysł budowy żłobka, zainicjowany przez ks. Passorotto jest skierowany właśnie do nich.

Żłobek byłby miejscem w którym te najmłodsze dzieci (2-3 lata) pozostawałyby pod opieka wychowawców na czas trwających zajęć szkolnych. Większość z tych dzieci żyje w buszu, bez dostępu do bieżącej wody, prądu, w drewnianych chatkach. Nie wiedzą czym są ubikacje i prysznice,więc projekt ma na celu przyzwyczajanie dzieci do takich standardów.
Dzieci będą uczestniczyć w programie edukacyjno-animacyjnym. W ramach programu dożywiania, przewidziany jest każdego dnia ciepły posiłek na pobliskiej stołówce oraz co ważne dla  prawidłowego rozwoju dziecka – możliwość tzw leżakowania. W planie projektu jest utworzenie sali w której, dzieci będą mogły spać.

„Człowiek na Księżycu”

Ponieważ data FOCA Festivalu, a dokładnie 20 lipiec upamiętnia pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu, warsztaty z dziećmi zostały przeprowadzone pod takim właśnie hasłem. Zabawa plastyczna skojarzona z misją Apollo 11 z 1969 roku może nabierać głębszego znaczenia. Ten wieloaspektowy temat miał na celu motywować dzieci, by przekraczały swoje bariery, poczuły się odkrywcami. Dzieci z tak różnych kultur przedstawiły jeden temat na wiele sposobów. Działania z dziećmi w tych krajach były możliwe dzięki Stowarzyszeniu Misevi Polska, którego wolontariusze przeprowadzili warsztaty lepienia z plasteliny. Następnie na podstawie fotografii powstałych prac, wszyscy chętni wspólnie malowali przedstawienia Człowieka na Księżycu. Na festiwalu dołączyli do malowania aktor Marcin Zacharzewski, oraz prowadzący internetowy talk-show „Duży w maluchu” Filip Nowobilski. To nie był jednak koniec malowania, od tamtego czasu powstało ponad 50 obrazów. Malowały z nami m.in. Ewa Wachowicz, aktorki Weronika Książkiewicz i Zofia Zborowska, aktor Przemysław Redkowski czy zwyciężczyni programu MasterChef – Dominika Wójciak. Swój niepowtarzalny obraz stworzył także prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, który objął naszą akcję swoim patronatem honorowym.

Powstałe obrazy zostaną wystawione na uroczystej aukcji 6 grudnia w krakowskim Magistracie. Licytacja będzie również dostępna na żywo przez internet na stronie https://onebid.pl/pl/aukcje/-/653. Cały dochód z aukcji trafi do Stowarzyszenia Misevi Polska i zostanie przeznaczony na budowę żłobka na Madagaskarze.

Tutaj codziennie wrzucamy nowe informacje: https://www.facebook.com/groups/265421314169384/