Kto przynosi Ci prezenty?

Od lat jednym z elementów świąt są prezenty zostawione pod choinką. Najmłodsi niecierpliwie czekają aż rozbroją magiczne paczki i zacznie się zabawa. Ich zawartość jest owinięta tajemnicą aż do momentu zjedzenia kolacji wigilijnej. Jednak, jeszcze bardziej tajemnicze jest to, kto to podarunki zostawił…

KAROLINA MACHNIK

Z każdym dniem coraz bardziej można odczuć zbliżające się święta. Na rynku i w galeriach pojawiła się choinka i bajeczne ozdoby świąteczne. W tle lecą znane wszystkim przeboje, takie jak “Last Christmas”. Zaczyna się szał świątecznych zakupów. Pędzimy do centrów handlowych, aby kupić jak najlepiej dobrane prezenty dla bliskich. Młodszym członkom rodziny mówimy, że prezenty przynosi… No właśnie, tu pojawia się dylemat. Mikołaj? Może Aniołek? W zależności od regionu Polski zmienia się postać. Sam zwyczaj dawania prezentów zaczął się niedawno, ponieważ w drugiej połowie XX wieku.

Gdzie ten Mikołaj?

Mimo że Mikołaj swoje imieniny obchodzi 6 grudnia, dość popularne jest także przekonanie, że prezenty pod choinką 24 grudnia to także jego robota. Kojarzymy go jako starszego pana z siwą brodą, brzuszkiem oraz czerwonym strojem i workiem prezentów, przemierzającym świat na saniach z reniferami. Mało kto myśląc o nim, wyobraża sobie biskupa. Ta postać dominuje w świątecznych opowieściach z prezentami. Przychodzi do dzieci na północnej, zachodniej oraz także w centralnej części Polski. Często powtarza się, że gość wchodzi do domu przez komin.

Jak to jest z Aniołkiem?

Postać ta jest znana dzieciom z Małopolski i Podkarpacia. Dla nich Mikołaj przychodzi w nocy z 5 na 6 grudnia. Nic dziwnego, że według mieszkańców Krakowa, to właśnie on składa prezenty pod choinką. Aniołek sławą się cieszy także na Węgrzech i Słowacji.

Słyszeliście o Gwiazdorze?

Na pewno znany jest w Wielkopolsce, Kujawach, Warmii i Ziemi Lubuskiej. Pochodzi z dawnych grup kolędników, a jego nazwa od gwiazdy, którą nosili. Na głowie miał futrzaną czapę, a na twarzy można było zauważyć ślady sadzy. Dla najmłodszych jego wizyta wiązała się ze stresem. Nosił wór z prezentami i rózgą, a przecież żadne dziecko nie chciałoby dostać tego drugiego.

Może dzieciątko?

Czwartą i również najmniej popularną postacią, która dba a prezenty pod świątecznym drzewkiem jest Dzieciątko, które jest bohaterem głównie na Górnym Śląsku i w Czechach. Postać ta jest tożsama z narodzonym Jezusem.

Więc jak to jest?

Każdy region Polski ma swojego świątecznego bohatera. Rozbieżność tych postaci wiąże się z tym, że w każdym miejscu panuje inna tradycja, która zakorzeniona jest już od wielu, wielu lat. Nieważne jednak, kto stoi za magicznymi paczuszkami pod choinką, liczy się gest i radość z dawania prezentów.