Jarmark świąteczny w Ołomuńcu

Podobnie jak choinka, jarmarki bożonarodzeniowe przybyły do Polski z Niemiec i szybko wpasowały się w klimat świąt w naszym kraju. W końcu, gdzie jak nie wśród kolorowych kramów szukać oryginalnych ozdób i drobiazgów na prezent?

EWA MAZURKIEWICZ

 

Co to jest jarmark?

Termin jarmark wywodzi się z języka niemieckiego od słowa Jahrmarkt – coroczny rynek, targ. W Polsce często termin jarmark używa się zamiennie z terminem targ. Jarmarki są tak stare jak stary jest handel między ludźmi. Miejscowa ludność zaopatrywała się u przybywających z oddali kupców w towary nie występujące lokalnie często na zasadzie wymiany dóbr.

 

Jarmarki świąteczne nie są popularne tylko i wyłącznie w Polsce. Nasi sąsiedzi także mają czym się pochwalić. Na liście miejsc do odwiedzenia jest na pewno Ołomuniec. Miasto znajduje się we wschodniej części Czech. Co roku świąteczny klimat wprowadzany jest dzięki jarmarkowi, który odwiedzają ludzie z różnych części świata.

 

Czeski jarmark

Ołomuniec to przede wszystkim piękny rynek. A w zasadzie nawet dwa: górny i dolny. Na Rynku Górnym mieści się Kolumna Trójcy Przenajświętszej. To unikatowe dzieło liczące aż 32 metry. W 2000 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – nie tylko za swoje nadzwyczajne rozmiary, ale również za precyzję i rozmach zdobień rzeźbiarskich. Ołomuńc został uznany za najpiękniejsze miasto Europy, według rankingu prestiżowego przewodnika turystycznego Lonely Planet.

 

Jarmark świąteczny w Ołomuńcu słynie z grzańców. W „miasteczku ponczowym” skosztujcie wina czy ponczu z różnymi przyprawami, urozmaiconymi na przykład domieszką rumu, brandy czy pomarańczą. Smaków co nie miara, ale warto! Atmosfera dobrego pikniku, spokojna, rodzinno – towarzyska. Przychodzi się tu aby obejrzeć to co oferują kupcy, po zastanowieniu się coś nabyć – a w wielu kramach, zwłaszcza z drobiazgami i pamiątkami ruch jest ogromny.

 

Lub po prostu spotkać ze znajomymi i przyjaciółmi, wspólnie coś zjeść i wypić. W niedzielne przed – i południe ruch jest mniejszy, możliwość oglądania i robienia zakupów więc lepsza.

 

Jak tam dojechać?

Jeśli nie lubisz wycieczek samochodem, za to kochasz pociągi mamy coś dla Ciebie! Z Leo Express odwiedzisz świąteczne jarmarki komfortowo bezpośrednim połączeniem kolejowym. Pociągi do Pragi będą kursować od 30 listopada do 7 stycznia, a następnie ponownie wracają od 22 marca. Od 20 czerwca 2019 r. będzie dostępny nowy rozkład jazdy z codziennymi połączenia do Pragi i Krakowa.

Link : https://bit.ly/2FVGH9b

Więcej informacji na:

www.czechtourism.com/pl/home

http://tourism.olomouc.eu/welcome/pl

 

Grafika: Ołomuniec, Fot. Libor Sváček
Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.