I Ty możesz uratować komuś życie!

Białaczka to groźna choroba nowotworowa układu krwiotwórczego. Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że cierpi na to schorzenie. Nie ma jednoznacznej przyczyny, dlaczego dochodzi do rozrostu białaczkowego. Mogą być to zarówno predyspozycje genetyczne , jak i wirusy, czy czynniki fizyczne. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, cały szereg Pacjentów wciąż nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego.

AGNIESZKA WRÓBEL

DKMS

Fundacja DKMS to organizacja, której głównym celem jest pozyskiwanie potencjalnych dawców szpiku  lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Została założona w 1991 roku dzięki historii cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf, której rodzina przyczyniła się do powstania tej inicjatywy. Był to pierwszy krok do utworzenia największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 8 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Od początku działalności w Polsce, czyli od 2008 roku, udało się już pobrać ponad 1 400 000 wymazów, a co pół roku organizowane są „Dni Dawcy”, podczas których ta liczba ciągle wzrasta.

Kto może zostać dawcą ?

Rejestracja jako potencjalny dawca komórek macierzystych może przyczynić się do podarowania komuś szansy na nowe życie. Odnalezienie osoby zgodnej genetycznie z chorym nie jest proste, dlatego każda nowa zarejestrowana jednostka zwiększa szansę na ocalenie pacjenta. Dołączyć do bazy danych może każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nie przekraczający wagi 40 według wskaźnika BMI. Przystępując do rejestracji należy być również świadomym swojego zobowiązania.

Kim jest twój bliźniak genetyczny?

Bliźniakami genetycznymi nazywamy osoby, które posiadają identyczne antygeny zgodności tkankowej. Ze względu na różnorodność ludzkich kodów genetycznych odnalezienie dwóch takich osób bywa bardzo trudne. Szansa na odszukanie dawcy dla pacjenta waha się od  1: 20 000, do nawet kilku milionów, dlatego każda zarejestrowana jednostka jest niezwykle cenna.

Jak wygląda rejestracja?

Dołączyć do centralnego rejestru Dawców szpiku można podczas „Dni Dawcy” oraz poprzez drogę internetową. W specjalnych punktach wolontariusze przeprowadzają wstępny wywiad medyczny, w którym następuje sprawdzenie listy wykluczeń. Przeziębienie, antybiotyki, ciąża, tatuaż, percing pozwalają na rejestrację. Następnie osoba rejestrująca się wypełnia formularz, po którym można przejść do pobrania wymazu. Pałeczkę umieszczamy pomiędzy dziąsłem a policzkiem i pocieramy przez 60 sekund. Proces powtarzamy dwa razy, a przed włożeniem pałeczek do koperty odczekujemy 2 minuty. W przypadku rejestracji internetowej, zamawiamy pakiet rejestracyjny i pobieramy wymaz samodzielnie. Po przebadaniu przesłanych próbek i wprowadzeniu danych do bazy zostajemy aktywnymi potencjalnymi dawcami komórek macierzystych.

Metody pobrania

Istnieją dwie metody pobierania komórek macierzystych i są dobierane zależnie od właściwości, które powinien mieć materiał do przeszczepienia. W 80% przypadków komórki pobierane są z krwi obwodowej. Przed przyjściem do szpitala dawca przez 5 dni przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć liczbę komórek macierzystych w organizmie. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Pobranie następuje poprzez metodę zwaną aferezą – krew Dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę i wraca poprzez drugą rękę. W 20% przypadków szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej. Jest to zabieg wykonywany pod znieczuleniem ogólnym. Przy użyciu specjalnej igły pobiera się  ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Dawca pojawia się w szpitalu dzień przed rozpoczęciem zabiegu i zwykle pozostaje tam przez 2-3 dni. Organizm powraca do poprzedniego stanu po około 2 tygodniach. Czasem pojawia się miejscowy ból podobny do stłuczenia, który mija po kliku dniach.

Czy zrobiłabyś to jeszcze raz ?

„Jasne, że tak to przede wszystkim cudowne uczucie i ogromna satysfakcja. Przyznam, że z początku miałam obawy, ale po zabiegu zniknęły. Pobranie było praktycznie bezbolesne , a podczas niego towarzyszyła mi myśl, że naprawdę ratuję ludzkie życie. U mnie nic się nie zmieniło, a u kogoś zmieniło się wszystko”- mówiła Patrycja Wrzask dla Radia 17, która oddała komórki macierzyste z krwi obwodowej.

AGH działa !

W dniach 10-14 grudnia na naszej uczelni odbędą się „Dni Dawcy”, podczas których będzie można zarejestrować się w bazie, żeby podarować komuś najwspanialszy prezent na święta.

09:00-15:00     10.12.2018     Parter budynku B4; AGH, Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej

09:00-15:00     10.12.2018     Parter budynku A2; Wydział Metali Nieżelaznych

16:00-21:00     10.12.2018     Parter Domu Studenckiego  DS. 14 Kapitol

09:00-15:00     11.12.2018     Parter budynku D17; Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji