Festiwal Etiuda&Anime – ”Yellow Submarine”

Uwielbiasz Beatlesów, filmy animowane, ukryte gagi oraz psychodeliczny klimat? To jest film dla Ciebie.

TYMOTEUSZ KNYPS

 

Zacznijmy od początku. Jak to się stało, że miałem przyjemność obejrzeć ten niesamowity film, który w tym roku skończył równe pięćdziesiąt lat? Od wtorku, czyli 20.11.2018 roku do 25.11.2018 trwał w naszym mieście XXV międzynarodowy festiwal Filmów animowany Etiuda&anime z współpracą z naszą uczelnią. Jest to wydarzenie znane na całym świecie, podczas którego są pokazywane rozmaite produkcje animowane. Jest to również czas mający na celu wyłowienie perełek świata kinematografii animowanej.

 

Jedną taką wyjątkową produkcję miałem możliwość obejrzeć na inauguracyjnym otwarciu w kinie “Kijów”. Jest to produkcja, jak na dzisiejsze czasy, bardzo nietypowa. Dzisiaj nie mogłaby konkurować z molochami komercyjnymi jak,,Gwiezdne Wojny’’ czy ,,Szybcy i Wściekli’’. Na pewno nie osiągnęłaby sukcesu, jaki uzyskała pięćdziesiąt lat temu. Czym jednak charakteryzuje się to dzieło Georga Dunninga? Po pierwsze i najważniejsze, nie jest to dzieło skierowane dla wszystkich. Choć na pierwszy rzut oka wydaje, że może zainteresować szerokie grono odbiorców. Wszystko przez Beatlesów i ich twórczość, na której jest zbudowana ta produkcja filmowa. Nie ma tu tutaj ekscytujących wybuchów czy niesamowitych zwrotów akcji, jest jednak coś co powoduje, że ta produkcja nie jest mainstreamowa i zwyczajna.


Cała otoczka artystyczna jest niesamowita, wszystko na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć sensu, jednak im dłużej oglądamy, zaczynamy rozumieć fabułę. Każda animacja, dialog, pokazanie różnych obiektów, zwierząt, postaci ma konkretne zamierzenie wprowadzić widza w określony stan związany z twórczością Beatlesów. Najważniejsza w całym filmie jest oprawa muzyczna. Piosenki Beatlesów na których tak naprawdę wszystko zostało oparte są czymś niesamowitym i wyjątkowym w dzisiejszych czasach; ,,Hey bulldog’’, ,,yellow submarine’’, ,,Lucy in the Sky ’’ oraz oczywiście ,,Love is All you need’’.

 

Jest to dzieło niesamowicie wyróżniające się na tle współczesnych produkcji, warte obejrzenia. Nie obiecuję, że Ci się spodoba, jednak ta produkcja zostanie w twojej pamięci na długi czas. Jedyne co zostaje mi do powiedzania to:

,,All you need is love, all you need is love

All you need is love, love, love is all you need’’.

Podziel się z innymi!

Post Author: BIS AGH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.