Co na górze choinki – gwiazda czy szpic?

Choinka jest obowiązkowym wystrojem podczas Świąt Bożego Narodzenia. Przeważnie ubieramy choinki w podobnym stylu, jednak szczyt jodełki może różnić się w poszczególnych domach.

WERONIKA RAWSKA

 

Obecnie trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez wymyślnie udekorowanego drzewka. Choinka nie miałaby swojego uroku, gdyby nie było na niej zawieszonych łańcuchów, bombek, światełek czy choćby prostych cukierków. Dzięki temu nasz dom nabiera świątecznej magii.

 

Od kiedy ubieramy choinki?

W wielu kulturach drzewo iglaste jest uważane za symbol życia i odradzania się. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami, jako nawiązanie do rajskiego drzewa. W Polsce zwyczaj ten rozpowszechnił się w XVIII i XIX wieku.

 

Skąd się wzięła tradycja wieszania gwiazdy?

Gwiazda w polskiej kulturze jest interpretowana jako ta gwiazda, która prowadziła Trzech Króli do małego Jezusa. Tradycja była praktykowana już wcześniej, kiedy zamiast choinki strojono ozdobne zielone gałązki. W tradycji ludowej gwiazda miała także pomagać znaleźć drogę do domu tym, którzy wyjechali. Ma również inne znaczenie dla wieczoru wigilijnego. Jej pojawienie się na niebie oznacza czas świętowania, czyli zasiadania do uroczystej uczty.

 

Jakie jest znaczenie szpica?

Szpic jest młodszą dekoracją czubka, która optycznie wydłuża drzewko. Według antropologów, szpic wskazuje zenit, czyli dokładnie ten punkt nad nami w niebie, dzięki któremu nasza choinka staje się domową osią światła. W tej teorii chodzi o pionowość, która łączy przestrzeń nieba, ludzi i podziemia.

Każda z ozdób ma odmienną tradycję i sens, chociaż zbiegają się one w jednym czasie – czasie narodzin Chrystusa. A jak jest u Was? Króluje szpic czy gwiazda? Czy może zupełnie inna ozdoba?

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.