Bajka o smoku

W starożytnej Grecji zamiast Nowego Roku obchodzono Dionizje – święto boga płodności. Początek nowego okresu utożsamiali z niemowlęciem, dlatego też podczas święta paradowano z dziećmi w koszykach. Obecnie Japończycy wierzą, że Nowy Rok, to nowy początek dla każdego człowieka. W Europie Sylwester kojarzy się raczej z zabawą i fajerwerkami. Skąd jednak wziął się zwyczaj świętowania?

OLIWIA KOPCIK

 

Jest rok 999. Sybilla, grecka wieszczka przepowiadająca przyszłość, ogłosiła, że jest to ostatni rok istnienia świata. Wraz z rokiem 1000. miał nadejść koniec! Od wieków, z pokolenia na pokolenie przekazywana była opowieść o straszliwym smoku Lewiatanie, którego w 317 roku, w lochach Watykanu uwięził papież Sylwester I. Teraz wszystko zaczęło układać się w spójną całość – kiedy skończy się ostatni dzień 999. roku, ówczesny papież Sylwester II uwolni smoka, a ten zniszczy Ziemię. W końcu nadszedł ten czas – wybiła północ i… I nic. Nie było apokalipsy, smoka, wybuchów ani pościgów. Pogodzeni już z zagładą ludzie, wybiegli na ulicę, aby świętować nieoczekiwane i szczęśliwe wejście w nowe millenium. Tego dnia papież pierwszy raz udzielił błogosławieństwa „Miastu i Światu” („Urbi et Orbi”). Obecnie 31 grudnia jest dniem świętego Sylwestra, a on sam jest patronem zwierząt domowych.

 

W Polsce zwyczaj świętowania nadejścia Nowego Roku rozpoczęła w XIX wieku bogata część społeczeństwa. W tę noc organizowano pełne przepychu, wystawne kolacje, podobne do tych przyrządzanych obecnie na Wigilię. Posiłki musiały być syte, aby zapewnić sobie dobrobyt na kolejne 12 miesięcy. Zamiast szampana bogaci do wznoszenia toastów używali tokaju, czyli białego węgierskiego wina. Aby przegonić stary rok, strzelano z batów – stąd powiedzenie „zleciało, jak z bicza strzelił”. Całe obchody odbywały się w atmosferze wspomnień i wróżb. Niektóre współczesne andrzejkowe zwyczaje, były wtedy praktykowane podczas Sylwestra. Młode panny lały wosk, aby wyczytać z niego, czego mogą się spodziewać w nadchodzącym roku. Obecnie ważny jest też noworoczny pocałunek. Jeśli o północy pocałujesz swojego partnera, czeka was rok pełen miłości, jeśli nie masz takiej możliwości – nie jest to dobra wróżba.

 

Obecnie dla większości z nas Sylwester to czas na trwającą do białego rana imprezę w gronie przyjaciół. Mało kto zastanawia się nad nazwą i genezą święta. Jednak wciąż aktualną i najważniejszą sprawą jest radość z nadejścia kolejnego roku, który może przynieść nam wiele przygód i nowych możliwości.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.