Masz to we krwi!

Błękitna czy nie, krew płynąca w naszych żyłach jest niezwykle cennym elementem naszego organizmu. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego jest właściwie, aż tak cenna i czemu wciąż wszędzie pełno akcji propagujących jej oddawanie?

AGATA JAKÓBIEC

 

Ludzka krew dzieli się na cztery grupy: A, B, AB i 0. Wszystkie razem dzielą się jeszcze na 400 innych podkategorii, tworzących osobisty profil genetyczny każdego z nas. Te informacje zaliczane są raczej do wiedzy podstawowej, którą każdy z nas powinien posiadać. Nie każdy jednak już wie, jak ogromny wpływ ma krew na nasze preferencje żywieniowe, zdrowie i osobowość. Tak, osobowość. Według badań grupa krwi ma spory wpływ na nasz sposób odczuwania i wyrażania emocji.

 

Ludzie posiadający grupę krwi A zaliczani są do osób zorganizowanych i skutecznych, czyli urodzonych liderów, grupa B charakteryzuje się znowu sporą elastycznością i umiejętnością rozstrzygania sporów. Osoby posiadające grupę krwi 0 określone zostały jako asertywne i empatyczne, a z kolei te z grupą AB jako racjonalne i spokojne. To nie wszystko. Okazuje się również, że ten niepozorny płyn wpływa na czynnik, który niejednokrotnie decyduje o być albo nie być studenta podczas sesji. Mowa tu oczywiście o stresie. Badania wykazują, że osoby bardziej podatne na działanie kortyzolu – czyli właśnie hormonu stresu – to te z grupą krwi A oraz 0. Muszą one poświęcić więcej czasu na przyzwyczajenie się do sytuacji, a ponadto są bardziej podatne na wybuchy gniewu. To jednak nie koniec. Nasz szlachetny płyn jest dokładnie badany od lat również w dziedzinie dietetyki. Jeżeli planowaliście wybranie się do profesjonalnego dietetyka, niewątpliwie rozważy waszą grupę krwi pod kątem planowanego jadłospisu. Wynika to z faktu, iż według obserwacji u osób o grupie takiej jak 0, tłuszcz gromadzi się w głównej mierze przez nieregularne posiłki, podczas gdy w grupie B przez smażone potrawy.

Jak widać na temat krwi wiemy już dość sporo. Mimo tego do dziś nie jesteśmy w stanie jej po prostu wyprodukować. Dlatego tak ważne i rozpowszechniane są akcje krwiodawstwa. Szacuje się, że jedna oddana dawka (czyli około 450ml) może pomóc nawet 3 osobom. Polska w rankingu krwiodawców plasuje się w ścisłej czołówce – na drugim miejscu w Europie i czwartym na świecie. Czy łatwo jest zostać krwiodawcą? Sam proces nie jest ani skomplikowany, ani bolesny, jednak trzeba przyznać, że osoby będące w stanie oddawać regularnie krew to przysłowiowa “zdrowotna elita”. Ci, którzy już mieli okazję to robić, wiedzą że wypełnienie długiej na cztery strony ankiety, zawierającej kilkadziesiąt pytań o niezliczone choroby, zajmuje trochę czasu. Jednak jeśli kiedykolwiek myśleliście nad tym, czy zostać krwiodawcami, radzimy nie zastanawiać się tylko spróbować. Ten naprawdę niewielki wysiłek z naszej strony może uratować komuś życie, a endorfiny z dziesięciu czekolad niewątpliwie przydadzą się przed wszystkimi zaliczeniami i kolosami!

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.