Kąpiel, wieczorynka i spać

Jest zwykły dzień tygodnia. Po przyjściu ze szkoły, odrobieniu lekcji, grze w piłkę z kolegami na podwórku i kąpieli, siadasz przed telewizorem z kubkiem gorącego kakao. Wybiła godzina 19, a z ekranu wita cię twój ulubiony bohater kreskówki.

NATALIA NITARSKA

Kto z nas z rozrzewnieniem nie wspomina tych czasów, gdy rytm dnia ustalony był przez emitowaną w TVP1 Wieczorynkę? Wieczorynka gromadziła przed telewizorami dzieci już od lat 50., kiedy to emitowane były bajki takie jak między innymi “Jacek i Agatka”. Na przestrzeni lat czas trwania Wieczorynki zmieniał się od 5 do nawet 25 minut. Nieznacznie zmieniała się również pora emisji. Ostatni raz na antenie TVP1 Wieczorynka została wyemitowana 30 sierpnia 2013 roku, po czym została tymczasowo przeniesiona na antenę TVP Kultura. Od 15 lutego 2014 Wieczorynka emitowana jest w TVP ABC, gdzie czas jej trwania został wydłużony do 60 minut, podczas których emitowane są zarówno polskie, jak i zagraniczne seriale animowane.

W roku 1997 zorganizowany został plebiscyt, w którym wybrano 9 Wieczorynek wszech czasów. Wśród nich znalazły się tytuły, które z pewnością były również waszymi ulubieńcami, a są to: “Bolek i Lolek”, “Smerfy”, “Wilk i Zając”, “Gąska Balbinka”, “Kubuś Puchatek”, “Pszczółka Maja”, “Muminki”, “Myszka Miki i Przyjaciele” oraz “Miś Uszatek”. Do tych, które nasze pokolenie z pewnością darzyło równie wielką sympatią, należy zaliczyć “Reksia”, “Krecika” oraz “Gumisie”. Kultowa stała się również czołówka Wieczorynki, która zmieniona była sześciokrotnie. Do tej pory za najlepszą uważana jest ta zrealizowana przez Studio Małych Form Filmowych SE-MA-FOR.

Z pewnością najbardziej dumni jesteśmy z tych bajek, które są produkcjami polskimi. “Reksio” to jedna z bardziej rozpoznawalnych postaci PRL-u. Słynne “Przygody Bolka i Lolka” zadebiutowały w blisko 80 krajach świata. Koziołek Matołek w swoim serialu zabierał nas w podróże do często bardzo odległych krain, nigdy jednak nie mógł dotrzeć do upragnionego Pacanowa. Dreszczyku emocji podczas wieczorów dodawał porwany Baltazar Gąbka. Nie sposób zapomnieć o Filemonie i Bonifacym, którzy w “Przygodach kota Filemona”, w towarzystwie licznych nieporozumień, wspólnie poznawali świat. Wreszcie Plastuś z “Plastusiowego pamiętnika” – to postać tak ikoniczna, że chyba nie wymaga przedstawienia.

Wieczorynka wywołuje u nas same pozytywne emocje, przypomina lata dziecięcej beztroski. Bajki emitowane w ramach niej są częścią naszej kultury i weszły w jej kanon. Sam format Wieczorynki, jak i fakt, że przetrwała tak wiele lat, świadczy, że na stałe zagościła zarówno w naszych domach, jak i w sercach.