Dzień Ojca

O ile cały świat był zgodny, żeby 8 marca stał się Dniem Kobiet, to w przypadku celebrowania Dnia Ojca trwa totalna wolna amerykanka.

PAWEŁ MIROWSKI

Belgowie, Chorwaci, czy Hiszpanie obchodzą go już w marcu. Od połowy maja do 5 grudnia na całym świecie jakiś kraj obchodzi u siebie Dzień Ojca. Superbohater dla syna i córki. Zdolny do poświęceń, najlepszy towarzysz zabawy, pierwszy wśród złośników domowych. Wszystkie mamy wiedzą, jakie to lekkomyślne zostawiać ojce z dzieckiem. Nie wiadomo, czy po powrocie jeszcze zastanie dom.

Wcześniej ojcowie nie byli tak blisko rodziny. Trzeba było być posłusznym woli „pana ojca”. Jak się ze szkoły przynosiło dwóję, to wtedy nagle, niewidoczny cały dzień, wychodził ze swego gabinetu z linijką, „na szkolenie”. Ojciec był głową rodziny i nie do pomyślenia był sprzeciw.

Po sieci krążą setki tysiące filmów, w których ojciec wykazuje się niezwykłym refleksem w ratowaniu dzieci. Nieważne, że łapie na nogę, rękę czy podrywa do góry. Ty nawet nie miałeś pojęcia, co Ci groziło, a tu na FRU! do góry i słyszysz głos papy „Eejjj, a gdzie Ty to sobie pofrunąłeś? hehe”.

Nigdy nie porównujcie mamy z tatą. Nie mogą ze sobą konkurować, bo każde z nich inaczej traktuje swoje dzieci, a my inaczej ich. Chyba, że Twoja mama była gotowa bawić się z Tobą w wojsko, albo w dom. Albo jak tata lulał Cię do snu. To wtedy okej. Przez pierwsze 10 lat życia dziecka, to rodzice są głównymi wzorami do naśladowania. Jeśli oni niczego nie zepsują, to ich dzieci tym bardziej.

Najgorzej mają, kiedy dojrzewamy. Jak nie znosimy kontrolowania nas. Jak nam przypominają o nauce. Nie znosimy, jak wydają się dla nas oziębli i niesprawiedliwi. Z czasem to mija i zaczynamy się z nimi na nowo dogadywać. Nawet idzie nam to łatwiej. Mamy wielu przyjaciół, ale dla mamy czy taty jest miejsce szczególne.

Ponieważ tata jest tatą, ponieważ chce pokazać, jaki jest twardy, nie będzie mówił dorosłej córce, czy synowi, jak bardzo ją/go kocha. Za niego mówią wszystkie czyny, jakie zrobił, byś mógł dojść do tego miejsca, w którym jesteś. Obowiązkiem taty, jaki on sam sobie narzuca, to poświęcenie dla Ciebie do samego końca. Ale żeby nie odkrywać tej jego emocjonalnej prawdy, łatwiej z nim, i dla niego, pożartować, wyjść na piwo, czy przekonać, by jednak kupił mamie nową „kieckę”.

Pamiętajmy, gdy mieliśmy 5 lat i po udanej zabawie w domu, w niewyjaśnionych okolicznościach budziliśmy się w naszym łóżku, to właśnie ojciec układał nas w nim i przykrywał kocem.