Drugie życie książki

Jedno, niecodzienne zjawisko zrzeszające miłośników czytania na całym globie.

SYLWIA MADEJ

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Pomysł nadania książce drugiego życia narodził się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, a jego inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker.

Bookcrossing polega na pozostawieniu przeczytanej książki w dowolnym miejscu publicznym lub specjalnie do tego wydzielonych strefach, gablotach czy półkach, po to, żeby kolejna osoba mogła ją przeczytać i puścić dalej w obieg w całkiem innym miejscu. Wszystkie te działania mają jeden cel, jakim jest stworzenie największej globalnej „papierowej” biblioteki, pozbawionej wszelkich opłat i procesów administracyjnych.

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że czytelnictwo należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować i nieustannie przechodzić z rąk do rąk. Nie liczy się ich wygląd, one nie mają wyglądać, powinny spełniać swoje zadanie ucząc i bawiąc czytelników – przez czytanie.

Ten nietypowy pomysł biblioteki pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne i daje szansę tym, których nie stać na zakup książek. Wystarczy zarejestrować książkę na bookcrossingowej stronie, żeby obserwować jej podróż i sprawdzać aktualne miejsca czytania, dzięki specjalnie sparowanemu z książką systemowi monitoringu.

Zjawisko krążącej książki łączy miliony entuzjastów czytania na całym świecie. Aktualnie po ponad 130 krajach podróżuje ponad 12 milionów książek. Bookcrossing to  bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami i  skuteczny sposób integracji, ale także wewnętrzny rozwój osobisty.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.