5 czerwca – Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Środowisko. Niby każdy to słowo zna. Tylko dość często zapomniane, pozostawione w cieniu. Nic dziwnego, przecież nie zacznie krzyczeć: “Hej, nie zapominajcie o mnie!”. Dobrze, że raz w roku jest taki dzień, który nam o nim przypomina.

KAROLINA MACHNIK

Światowy Dzień Ochrony Środowiska ustanowiony został w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Powstał aby przypomnieć ludziom o tym jak ważne jest dbanie o środowisko, które z roku na rok, spotyka coraz więcej problemów ze strony człowieka. Mowa głównie o eksploatacji zasobów naturalnych oraz braku równowagi w konsumpcji oraz produkcji.

Przyroda ma dla nas ogromne znaczenie i jako osoby świadome powinniśmy o nią dbać i zapobiegać jej degradacji. Jesteśmy odpowiedzialny za jej stan i musimy żyć w zgodzie z naturą, a nie przeciwko niej. Dlaczego? Bo bez czystej wody, powietrza, słońca i surowców naturalnych życie na tej planecie mogłoby nie istnieć.

Dzień ten ustanowiono podczas pierwszej światowej konferencji dotyczącej stanu środowiska, która odbyła się dokładnie 5 czerwca 1972 roku w Sztokholmie. Miała ona swoje hasło przewodnie: “Tylko jedna Ziemia”. Jako główny cel konferencji uznano zwrócenie uwagi na dalsze losy człowieka na ziemi oraz zapewnienie godnych warunków do przetrwania, które mogą być spełnione gdy zadbamy o przyrodę. Obecnie ten dzień obchodzi 100 krajów, a Polska od 17 lat przyłącza się do tego.

Podstawowymi problemami związanymi ze środowiskiem są wszelkie zanieczyszczenia wód, powietrza, kwaśne deszcze, które niszczą lasy oraz ciągłe powiększanie się obszarów pustynnych. Dużym problem jest także wzrastająca liczba odpadów produkowanych przez nas. Na domiar złego dochodzi już znane nam globalne ocieplenie oraz zmniejszanie się warstwy ozonowej, która chroni ziemię przed złym promieniowaniem UV.  

Brzmi poważnie. Jako jednostki indywidualne, możemy jednak pomóc. Jedną z rzeczy będzie na pewno segregacja. Wydaje się czymś małym, ale daje dużo, ponieważ niektóre materiały można przetworzyć i użyć ponownie. Kolejna rzeczą, będzie używanie materiałowych toreb na zakupy zamiast reklamówek, a także nie pakowanie każdej rzeczy do małej reklamóweczki. Jeśli chodzi o warzywa i owoce, ja zawsze wkładam je do osobnej, materiałowej i przy kasie wyciągam na ladę.

Nie raz widziałam, jak ludzie pakowali wszystko do miliona małych siateczek, a po co skoro można się bez tego obejść? Pamiętaj także o oszczędzaniu wody. Nie puszczaj jej kiedy myjesz zęby i kiedy nie jest Ci potrzebna, takim sposobem ją tylko marnujesz. No i na koniec – baterie, a dokładnie ich utylizacja. W większości sklepów stoją specjalne kosze na baterie, wyrzucaj je tam, a nie do zwykłego kosza. Wyświadczysz w ten sposób wielką przysługę planecie i sobie samemu.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.