Posyp proszkiem – Festiwal Holi

W niedzielne popołudnie, 27 maja, teren Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków – Wschód zniknął pod chmurą kolorów. Wystarczyło wziąć do ręki trochę barwnego proszku i na chwilę można było poczuć się jak w Indiach.

OLIWIA KOPCIK

Holi to tradycja wywodząca się z kultury hinduistycznej, jest więc najbardziej popularna w krajach takich jak Indie czy Nepal. Zwyczajowo odbywa się podczas pierwszej pełni Księżyca na przełomie lutego i marca. W indyjskim kalendarzu jest to pierwszy dzień wiosny. Jednak święto ma głębsze znaczenie niż celebrowanie nadejścia nowej pory roku. Czas Holi to czas przebaczenia. Znikają wtedy podziały, kłótnie idą w zapomnienie, ludzie będący wcześniej byli największymi wrogami, dzielą się ze sobą radością.

Święto Kolorów wywodzi się z mitologii indyjskiej, jednak ile grup, tyle wersji mitu. Jedna z nich, pochodząca z południa Indii, mówi o śmierci Kamy – boga miłości. Miał on spopielić się przez siddhi, czyli nadnaturalne moce powstające podczas medytacji. Dla upamiętnienia Kamy, świętujący składają ofiary z drzewa o czerwonych kwiatach, które symbolizować mają boga i miłość. Popularne jest też śpiewanie utworów o tematyce erotycznej.

Mieszkańcy północnych Indii za prawdziwą uznają wersję o bohaterskich wyczynach Kryszny, najwyższego boga w hinduizmie, który wygrał walkę z Putaną – uosobieniem zła.

Celebrowanie początku wiosny trwa dwa dni. Pierwszego dnia wieczorem uczestnicy rozpalają ogniska, które mają upamiętniać rocznicę śmierci Holiki, czyli postaci mitycznej zabitej przez króla demonów. Dzień drugi rozpoczyna malowanie twarzy, co ma gwarantować szczęście i zdrowie. Potem ulice zmieniają się już w rzekę kolorów. Holi obchodzone w Europie czy Ameryce ogranicza się do sypania barwionymi proszkami, natomiast podczas tradycyjnego, hinduskiego święta, oprócz proszków, ludzie polewają się wodą z farbą. Pierwotnie proszki wytwarzane były z suszonych owoców czy kwiatów kwitnących na wiosnę.

Kolejna okazja by wraz z Hindusami celebrować święto radości, nadarzy się 9 czerwca. Tym razem festiwal kolorów odbędzie się na Stadionie Korony przy ulicy Parkowej. Oprócz tradycyjnego sypania proszkiem, podczas imprezy będzie można usłyszeć występy rapera B.R.O i rockowego zespołu LEM.

Święto Kolorów, Święto Wiosny, Święto Radości – jednym słowem – Holi. Choć dla Europejczyków wierzenia hinduskie to odległa kwestia, święto jest świetnym sposobem, aby dotknąć indyjskiej kultury.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.