cieKRKawe: Warsztat

Z zaciekawieniem patrzysz w sufit. Kto by się spodziewał, że może być taki fascynujący. Opuszczasz głowę i omiatasz wzrokiem biurko. Po prawej książki. Po lewej to samo. Nazbierało się tyle nauki…

OLIWIA KOPCIK

Konspekt na psychologię, projekt na przedmiot, którego nazwy nie pamiętasz do tej pory, a jeszcze jutro kolos. Przejrzałeś już zdjęcia chyba wszystkich śmiesznych kotków, jakie są dostępne w internecie. Mieszkanie wysprzątane. I nagle to czujesz! Jeśli gdzieś nie wyjdziesz w tym momencie, to świat zginie jak krokusy w Dolinie Chochołowskiej zdeptane przez miliony turystów. Słońce zajdzie na wieczność. APOKALIPSA. Podejmujesz szybką decyzję: trzeba ratować Ziemię! W pośpiechu zakładasz buty, zarzucasz kurtkę, chowasz do kieszeni ostatnie 20zł i już stoisz na chodniku przed blokiem. I co dalej?

Wysiadasz na przystanku Plac Bohaterów Getta i kierujesz się pod adres Zabłocie 9a/9b. Dochodzisz do starej kamienicy. W kilku miejscach odpadły płaty tynku, odsłaniając gołe cegły. Ściany pomazane graffiti. Wygląda trochę jak baza squatersów, tych co zasiedlają pustostany. To tutaj? Tutaj!

Warsztat to dziecko grupy ludzi „podziemia”, tworzone metodą Do It Yourself. Jak sami mówią: „Warsztat to niezależne centrum kulturalno-społeczne zarządzane w oddolny sposób. Jego głównym obszarem działań jest krzewienie kultury niezależnej oraz wspieranie społecznego zaangażowania. Chcemy stworzyć alternatywę dla osób zmęczonych zinstytucjonalizowanymi ośrodkami kultury oraz miejscami, których głównym celem działania jest zarabianie pieniędzy. Uważamy również, że Kraków  potrzebuje bardziej rozbudowanego zaplecza dla całego spektrum różnorodnych inicjatyw zaangażowanych społecznie”.

Oprócz koncertów z gatunku hardcore punk, reggae, dub i muzyki elektronicznej, organizowane są liczne spotkania, takie jak spektakle Teatru Nowe Przestrzenie i Teatru 74, wystawa fotograficzna poświęcona Zabłociu czy wegańskie warsztaty kulinarne.  Założyciele zapewniają, że lokal otwarty jest na „wszystkich, którzy nie mogą znaleźć miejsca na realizację swoich pomysłów”. Jedynym warunkiem jest umysł wolny od nastawień rasistowskich, homofobicznych i innych uprzedzeń.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.