Dlaczego łączenie pracy i studiów jest korzystne?

Coraz częściej młodzi studenci starają się godzić swoje uczelniane obowiązki z pracą. Nie jest tu mowa tylko o studiach rangi zaocznej, podczas których przeciętny tydzień zapełniany jest pracą, ale też o studiach stacjonarnych, których studenci dzielnie wypełniają czas pozostały po odjęciu snu i codziennych zajęć pracą na pół etatu. Dlaczego? Co daje pogoń za posadą?

SYLWIA MADEJ

Umiejętności, których nie dadzą Ci studia

Nie jest tajemnicą, że pracodawcy o wiele przychylniej patrzą na studentów, którzy zdążyli w swojej uczelnianej karierze zdobyć nieco doświadczenia, często niezwiązanego z pracą w docelowym zawodzie. Powód? Poszerzanie puli swoich umiejętności! Dzięki pierwszej, choćby dorywczej pracy, nauczysz się gospodarować dostępnym czasem i rozdzielać go na obowiązki. Nawet jeśli nie jesteś tego świadomy, nabierzesz więcej motywacji do działania i realizowania kilku zadań jednocześnie. Poszerzysz swoje umiejętności interpersonalne, które pomogą Ci w słuchaniu drugiej osoby i odbieraniu sygnałów od osób trzecich. Ty też na tym skorzystasz – umiejętność przedstawienia swojego zdania to kluczowa sprawa!

Zainwestuj w przyszłość

Człowiek pracujący to człowiek doświadczony.  W pracy będziesz miał okazje natknąć się na ludzi o różnych charakterach i zmierzyć z wieloma problemami. Właśnie to Cię buduje. Otwarcie na świat i zdolność dostosowania się do otoczenia. Z pewnością znajdziesz tu źródło do rozwoju softskills’ów – niepozornych, ale rzutujących na Twoją przyszłość cech.

Mądre gospodarowanie

Podobno w dobrej pracy człowiek się rozwija ,a w złej wyłącznie zarabia pieniądze.  Nawet jeśli dorywcza praca jest tylko przystankiem w Twojej życiowej karierze, to nauczy Cię samodzielności i zarządzania tym, co masz. Twoje pierwsze, samodzielnie zarobione pieniądze! Na pewno kiedyś marzyłeś o tym, żeby kupić sobie zbyteczną drobnostkę, albo żeby wybrać się na niezobowiązującą wycieczkę w środku semestru… To właśnie ten moment, kiedy sam decydujesz co możesz mieć i co robić. Pamiętaj, że pewna samodzielność, nawet częściowa, ma swoje plusy.

Gdzie szukać?

Warto na początku wybadać grunt. Nie stawiaj sobie zbyt dużych wymagań, nie musisz od razu zostać menagerem. Krok po kroku zbieraj doświadczenie. Szukaj pracy w miejscu, gdzie chętnie przyjmą studentów z niepełną dyspozycyjnością. Studenci najczęściej składają CV do barów, kawiarni czy sieciówek. Oczywiście nie musisz się ograniczać do tych miejsc, jeśli dostałeś fajną ofertę związaną z Twoim profilem zawodowym tym lepiej! Nie bój się nowości, pamiętaj, że tam poszerzysz swoje umiejętności.