20 kwietnia dniem wolnej prasy

Jeszcze nie tak dawno w każdym miejscu na ziemi prasa była poddawana cenzurze. Do publikacji dopuszczano tylko treści zgodne z polityką państwa. Mimo iż sytuacja zmieniła się w wielu państwach, to zostały jeszcze rejony, w których media są kontrolowane.

KAROLINA MACHNIK

Od lat 90. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy, przypadający na datę 20 kwietnia. Został on ustanowiony przez organizację pozarządową Reporterzy bez Granic, która monitoruje wolność prasy na całym świecie. Dzień ten przypomina, że praca reportera i dziennikarza jest zagrożona. W wielu krajach obowiązuje cenzura, a treści są poddawane nadzorowi politycznemu.

Jeśli dany artykuł stanowi zagrożenie dla władzy państwa, a treści są na tyle niewygodne, że stanowią zagrożenie dla obecnego stanu rzeczy, Reporterzy mogą zostać uwięzieni, a nawet w szczególnych przypadkach, zabici. Trudno w to uwierzyć ponieważ w naszym codziennym życiu mamy kontakt z prasą niezależną od cenzury i nacisku i prasą obiektywną. Zwłaszcza, że podstawowymi prawami demokracji jest przecież wolność słowa i dostępu do informacji.

Reporterzy bez Granic są organizacją założoną w 1985 we Francji (fr. Reporters Sans Frontières, RSF). Zapoczątkowali także obchody tego święta polegające na demonstracjach, petycjach czy artykułach prasowych, aby media były niezależne od cenzury. Robią co mogą, aby uwolnić reporterów, którzy zostali uwięzieni czy odszukać, tych zaginionych. Chcą aby na całym świecie dostęp do informacji i wolność mediów były równe. Jednak nie są jedyna organizacją działającą na rzecz wolności mediów.

Należą oni do Międzynarodowej Giełdy Wolności Wypowiedzi, czyli wirtualnego zgromadzenia organizacji pozarządowych, których celem jest monitorowanie naruszenia wolności wypowiedzi.Efektem ich pracy jest aktualizowana lista “prześladowców wolności prasy”. Znajdują się na niej nazwiska osób stojących za atakami na dziennikarzy, głowy państwa, dyktatorzy oraz wpływowi ludzie, których działalność nie jest tak oczywista.

Publikowany jest także ranking wolności prasy, w którym na pierwszym miejscu znajdują się kraje takie jak: Finlandia, Holandia, Islandia czy Norwegia natomiast na ostatnim, 178 miejscu umieszczona została afrykańska Erytrea. Polska plasuje się na 32 miejscu.

Całej Organizacji Reporterów bez Granic jak i Międzynarodowej Giełdzie Wolności Wypowiedzi należą się podziękowania. Są oni strażnikami wolności prasy i robią co mogą, aby to się utrzymało.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.