Zaufaj mi, jestem TYTANEM!

Jedno z najstarszych, czynnych kół naukowych AGH: Studenckie Koło Materiałoznawców „TYTAN” obchodzi swoje 25-lecie! To dobra okazja, aby przyjrzeć mu się bliżej i zaprosić na obchody jubileuszu.

Karol Rajda

To już 25 lat!

Uroczyste świętowanie jubileuszu 25-lecia odbędzie się już w najbliższą środę 14 marca o godzinie 10:00 w głównym gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej w A0. Podczas obchodów swoje przemówienie wygłoszą m.in.: Dziekan prof. dr hab. inż. Tadeusz Knych oraz założyciel SKM „TYTAN” i jego wieloletni opiekun prof. dr hab. inż. Borys Mikułowski.

Czym się zajmujemy?

Koło zrzesza studentów, głównie z kierunku inżynierii materiałowej Wydziału Metali Nieżelaznych. W tym roku akademickim w jego szeregach jest aż 46 uczestników! Studenci SKM „TYTAN” zajmują się nie tylko badaniami wytrzymałości materiałów, ale także analizują zagadnienia krystalografii, chemii fizycznej czy metaloznawstwa. Przykładowe tematy prac badawczych to: „Budowa ogniwa paliwowego zasilanego wodorem”, „Wpływ wielkości proszku Fe na stopień przemieszczenia cząstek i przemiany fazowe w kompozycie Al-Fe wytwarzanym metodą metalurgii proszków”, “Wpływ dodatków stopowych na zwilżalność i właściwości mechaniczne układu Cu/Zn”, “Badanie wpływu czynników zewnętrznych i działań mechanicznych na degradację powierzchni stopu aluminium serii 6063 oraz dobór obróbki cieplnej pod względem zastosowania na śledzie do namiotu”, “Własności mechaniczne stopów biomedycznych ze wskazaniem do zastosowania na implanty stomatologiczne”, “Budowa silnika oraz części do silnika ze stopów metali z pamięcią kształtu”.

W ubiegłym roku na 53. Sesji Kół Naukowych Pionu Hutniczego w Sesji Inżynierii Metali, SKM Tytan zebrał jedną nagrodę (III miejsce- autor referatu Paweł Gromek) oraz dwa wyróżnienia (referat Mai Nowak i Konrada Laska, oraz referat Grzegorza Borowca i Tymoteusza Błażkiewicza). Ponadto, SKM „TYTAN” współpracuje z Kołem Naukowym Inżynierii Materiałowej “AMSA”, działającym na Politechnice Rzeszowskiej. Ważnym elementem działalności w kole jest angażowanie się w działalność popularnonaukową. Nasi studenci rokrocznie uczestniczą w takich wydarzeniach jak Małopolska Noc Naukowców, Festiwal Nauki, Dzień Otwarty AGH, a w tym roku także w pierwszej edycji festiwalu Skołowany Weekend. Możliwość dzielenia się swoimi pasjami z innymi, dostęp do zaplecza badawczego, udział w wielu naukowych przedsięwzięciach, to tylko kilka z wielu powodów, dlaczego warto uczestniczyć w życiu Koła.

Rozwijamy się

Poza tym studenci każdego roku odbywają wycieczki technologiczne do zakładów przemysłowych, dzięki którym mogą poznać funkcjonowanie przedsiębiorstw od podszewki. W zeszłym roku gościliśmy w firmie Valeo w Skawinie, która zajmuje się produkcją zamiennych części samochodowych. Tego roku odwiedziliśmy największego producenta kabli i przewodów w Europie Środkowo-Wschodniej, firmę Tele-Fonika Kable S.A. Poza tym uczestniczyliśmy w wykładzie szkoleniowym na temat standardu firmy Shiloh Industries, zajmującej się wyrobami i procesami w zakresie formowania metali, działającej w branży motoryzacyjnej. To cenne doświadczenie pozwoliło zyskać wiedzę i potrzebne umiejętności, które zaprocentują w przyszłości na rynku pracy.

Studenci w Kole realizują kilkanaście projektów badawczych, z których kilka zaprezentują już na najbliższej Sesji Kół Naukowych Pionu Hutniczego. Jest to doskonała okazja do zaprezentowania wyników swoich prac oraz pokazania się szerszej publiczności. Poza tym dla niektórych jest to także świetny sprawdzian, przed przystąpieniem do obrony prac dyplomowych.

Tylko badania?

Udział w Kole Naukowym to nie tylko godziny spędzone w laboratorium. To także czas na integrację oraz możliwość poznawania nowych ludzi i dzielenia się z nimi swoimi pasjami. Raz do roku wspólnie ze studentami z zaprzyjaźnionego Koła Naukowego Politechniki Rzeszowskiej “AMSA” udajemy się na weekend obcować z naturą, gdzie przy ognisku prezentujemy swoje rezultaty i wymieniamy się swoimi dokonaniami oraz spostrzeżeniami. W zeszłym roku udało się zorganizować pierwsze wspólne seminarium naukowe w Bieszczadach, w tym roku nie będzie inaczej. Drugie seminarium zaplanowane jest na kwiecień i tym razem odbędzie się w Ojcowie. Planowane jest uczynienie tego wydarzenia cyklicznym i  chcielibyśmy, aby w przyszłości zrzeszało więcej studentów i kół naukowych. Wyjazd ten to dla członków nagroda za poświęcony czas i zaangażowanie w działalność Koła, a przede wszystkim za reprezentowanie Tytanu na majowej Sesji Kół Naukowych, do której zachęcamy wszystkich uczestników Koła.

Nie trzeba wymieniać, jakie wymierne korzyści przynosi udział w kole naukowym. Warto skorzystać z możliwości pogłębienia swojej wiedzy i realizowania swoich zainteresowań, jakie daje dodatkowa działalność podczas studiów. Jeśli jesteś zainteresowany działaniem w naszym TYTANIE, masz ciekawy pomysł na badania naukowe lub po prostu chciałbyś zaangażować się w coś więcej, niż tylko zaliczanie przedmiotów, daj nam znać.

Strona internetowa:

www.tytan.agh.edu.pl/