Swing Time!

„Swing time” nie jest już świeżością w świecie literatury (pierwsze wydanie przypada na 2016 rok), lecz dopiero niedawno udało mi się zapoznać z najnowszą powieścią Zadie Smith – jedną z najbardziej poczytnych pisarek ostatnich lat. Co nowego wnosi ta powieść w świat kreowany przez Smith i dlaczego warto po nią sięgnąć?

MAJA WAŚNIOWSKA

 

Zadie Smith to brytyjska pisarka, która mimo iż urodziła się w Londynie (dokładnie w robotniczej dzielnicy Brent) to nie sposób nie zauważyć jej afrykańskiego pierwiastka, który zawdzięcza matce urodzonej i wychowanej na Jamajce. Cechą charakterystyczną twórczości tej autorki jest to, że w książkach garściami czerpie ze swoich doświadczeń życiowych. Temat pochodzenia, różnic kulturowych w obrębie świata zachodu, tożsamości kulturowej w zderzeniu z postrzeganiem siebie jako autonomicznej jednostki – to jedne z wielu ważnych zagadnień, które poruszane są w tej powieści.

 

Książka ta ma jednak o wiele więcej wymiarów. Znajdziemy tu również historię niełatwej i nieco dziwacznej relacji dwóch dziewczynek – później dorosłych kobiet – które mimo iż dorastają razem i są w bardzo podobnej sytuacji, różnią się od siebie diametralnie. Ich losy splatają się, rozchodzą i łączą przez cały czas trwania akcji, niczym dwie takie same nici, które jednak prędzej się poplączą niż kiedykolwiek połączą w harmoniczny ścieg. Cała ich historia okraszona jest odrobiną tkliwych dziecięcych marzeń, które później są brutalnie weryfikowane przez świat nieuznający żadnych kompromisów.

 

Swing time to z pewnością lektura wnosząca wiele nowych pytań. Opisując życie i relacje bohaterek, zarówno pomiędzy nimi samymi, jak i wszystkimi postaciami pojawiającymi się w powieści, Smith jednocześnie pokazuje o wiele szerszy kontekst. Z jednej strony mamy skalę mikro w której odbywa się historia jednostkowych ludzi, a drugiej zaś – skalę makro, w której widzimy globalne problemy naszego świata. Rzeczywistości są bardzo spójne, jedna wynika bezpośrednio z drugiej, co uważam za największy sukces tej powieści.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.