Rośliny oczyszczające powietrze

Pomijając smog, którym oddychamy na co dzień, wokół nas krąży pełno szkodliwych substancji. Najczęściej spotykanymi, nieproszonymi gośćmi w naszych drogach oddechowych są takie substancje chemiczne, jak dwutlenek siarki, tlenki azotu, benzopireny czy ołów.

ANNA OLENDER

 

Oczywiste jest, że wpływ, jaki mamy na jakość powietrza, znajdującego się poza naszym domem jest znikomy. Warto więc zadbać o oczyszczenie go tam gdzie mieszkamy. W tym celu należy zaopatrzyć się w naturalne filtry zanieczyszczeń, czyli rośliny.

 

Które gatunki roślin najlepiej oczyszczają powietrze?

Dopiero od niedawna zaczęto promować uświadamianie, jaki zły wpływ mają zanieczyszczenia w powietrzu na nasze zdrowie. To działanie jest głównie wynikiem osławionego ostatnimi czasy smogu. Co nie znaczy, że wcześniej problemu nie było. NASA już w 1989 roku przeprowadziło badanie dotyczące wpływu roślin na chemiczny skład powietrza. Na podstawie których wyników ustalono, które najskuteczniej je oczyszczają.

 

Ze względu na stosunek zajmowanej powierzchni do stopnia pochłaniania substancji chemicznych wygrała Musa Oriana, a zaraz po niej w rankingu pojawiła się Sansewieria gwinejska. Natomiast procentowo najwięcej benzenu oraz trichloroetenu z powietrza usuwa Bluszcz pospolity, Dracena wonna, Epipremnum złociste, a także Skrzydłokwiat.

 

Rośliny dodają pomieszczeniom uroku, poprawiają nastrój domowników, a co więcej korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jeśli tylko będziesz je podlewać, na pewno się odwdzięczą i sprawią, że powietrze w domu będzie miało lepszą jakość.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.