(Nie)zdrowa zima

Jak co roku zima nas zaskoczyła. Tym razem wielkim wpływem na zdrowie. Aż dziwne, jak spacer przy -15 stopniach potrafi odmłodzić organizm.

GRZEGORZ BOROŃ

 

Zima kojarzona jest głównie z apatią i sennością. To czas, kiedy marzymy o ciepłej herbatce, książce i kocyku. Nie bierze się to znikąd! Zimą, kiedy dni są bardzo krótkie i pochmurne (na szczęście idzie już wiosna), nasz organizm wydziela coraz więcej melatoniny (hormonu snu). To nasz główny podejrzany! Jego nadmiar powoduje senność i ogólny brak energii. Odpowiedzialny jest też za przybieranie na wadze (hamowanie czynności tarczycy).

 

Do tego okropnie chce nam się pić. W tym okresie tracimy wodę prawie 2 razy szybciej niż latem. Dziwne? Wcale nie. Wiatr i domowe ogrzewanie robią swoje, przez co chodzimy zmęczeni, a nasz organizm nie jest w stanie bronić się przed chorobami. Na pewno warto zaopatrzyć się domowe nawilżacze powietrza.  

 

Z drugiej strony…

…Mróz wcale nie jest taki zły. Sprawia, że zaczynamy drżeć, a to z kolei przekłada się na chudnięcie i, a jakże, opóźnienie starzenia. Działa podobnie jak ćwiczenia fizyczne, czy też randomowe platformy wibracyjne. Włókna mięśniowe zaczynają się nieskoordynowanie kurczyć, a energia do podtrzymania drgań pochodzi z tkanki tłuszczowej. Ludzie mieszkający w chłodnym klimacie zwykle żyją dłużej i zdrowiej.

 

Spacer, gdy na zewnątrz jest -10 stopni nie napawa optymizmem. Jednak warto wybrać się na taki. Wtedy to wydzielają się tak potrzebne w zimie endorfiny (hormony szczęścia), a szybszy przepływ krwi spowodowany kurczeniem się naczyń krwionośnych sprawia, że nasze komórki są lepiej zaopatrzone w tlen. Wyglądamy zdrowiej i młodziej.

ALE: Koniecznie ubierz się na cebulkę. Pamiętaj, że kalesony nie wyszły z mody. Czapka i rękawiczki też. Te kilka rzeczy tylko doda uroku Twoim podbojom krakowskich parków!

 

Warto od czasu do czasu porzucić swoją ciepłą, bezpieczną bazę, wyjść do parku, czy lasu i w pełni wykorzystywać coraz już dłuższe, zimowe dni.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.