W Pjongczangu zgasł Ogień

Trwające nieco ponad dwa tygodnie Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu dobiegły końca. Następne za 4 lata, w Pekinie. A tu nasze podsumowanie.

PAWEŁ MIROWSKI

Podczas już XXIII Zimowych Igrzyszk wystartowało ponad 3000 zawodników z 92 państw. Dyscyplin sportowych było 15 zaś konkurencji 102. Do zupełnie nowych zaliczono dyscyplinę snowboardową Big Air – skok z rampy z wykonaniem triku, curling par mieszanych, bieg masowy w łyżwiarstwie szybkim oraz drużynowy zjazd alpejski na nartach.

W klasyfikacji medalowej na podium stanęły reprezentacje Norwegii, Niemiec i Kanady, zdobywając kolejno 39, 31 i 29 medali. Norwegowie swój sukces w dużej mierze zawdzięczają swojej reprezentantce w narciarstwie biegowym – Marit Bjoergen, która zdobył aż 5 medali. Łącznie medale zdobyło 28 krajów.

Starcia narodów

Tego miesiąca w Korei wydarzyło się wiele niezwykłych rzeczy. W trakcie inauguracji podczas pochodu reprezentacji,  można było zobaczyć flagę Zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego. Sportowcy obu Korei wystąpiły wówczas jako jedna grupa. Wcześniej działo się to tylko w trakcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w latach 2000 i 2004.

Flaga z symbolem Olimpijskim była znakiem reprezentacji sportowców rosyjskich. Była to jedna z konsekwencji afery dopingowej, związanej z niemal wszystkimi zawodnikami największego kraju świata. Rosja oficjalnie nie pojawiła się na tych Igrzyskach.

Starcia sportowców

Wspominaliśmy o niesamowitej Bjoergen, ale należy tutaj również wspomnieć o innych. Siedemnastoletni Amerykanin Red Gerard w konkurencji Slopestyle na snowboardzie zdobył złoto i stał się najmłodszym Amerykaninem ze złotym krążkiem. Jego występ ma głębsze znaczenie. Zawodnik zaspał na zawody, zgubił swoją kurtkę, a gdy się zorientował, że zwyciężył zaklął siarczyście, co zarejestrowały udźwiękowione kamery. Jeszcze młodsza od niego o dwa lata Rosjanka, Alina Zagitowa, pobiła rekord świata w punktacji w łyżwiarstwie figurowym. Jej wynik wynosił 82,92 pkt, zaś jej całkowita punktacja wyniosła 239,75 pkt – najwięcej w historii.

Polacy

Polska reprezentacja wywalczyła dwa medale, oba za skoki narciarskie. Kamil Stoch obronił tytuł olimpijskiego mistrze dużej skoczni. Brąz otrzymała cała drużyna skoczków. Dla wielu dużym zaskoczeniem były porażki polskich panczenistów, którzy zdawali się być dobrze przygotowanymi zawodnikami. Fale hejtu ze strony internautów dotknęły polskie biathlonistki za ich występ. Polscy komentatorzy wpadali w konsternację. Pojawili się jednak też tacy, którzy szczerze i serdecznie podziękowali sportowcom za determinację, walkę do końca i wspaniałe reprezentowanie kraju na drugich najważniejszych sportowych zawodach.