Dinozaury nie czytały i wyginęły

Jest wiele ludzi, którzy uważają, że czytanie jest nudne. Być może ostatnia książka jaką przeczytali, to jakaś niezbyt ciekawa szkolna lektura. Trzeba przyznać, że niektóre faktycznie mogły spowodować urazy, jednak nie znaczy to, że wszystkie książki są takie same.

AGATA NIEDZIELA

 

Jeśli nigdy nie trafiłeś na książkę, która wciągnęła Cię tak, że przeczytałeś ją jednym tchem czy nawet zerwałeś nockę to znaczy, że za słabo szukałeś. Książki mogą być równie uzależniające jak oglądanie seriali tylko zamiast „jeszcze tylko jeden odcinek” mamy w tym wypadku „jeszcze tylko jeden rozdział”.  Filmy, które powstają na ich podstawie zazwyczaj nie są nawet w połowie tak dobre.  Czytając bardziej przywiązujemy się do bohaterów i lepiej rozumiemy ich działania. Jednak jeśli nie ma szans żebyś zaczął uważać czytanie  za rozrywkę, są inne powody dla których warto to robić.

 

Czytanie może uchronić przed Alzheimerem! Osoby, które czytają rzadziej zapadają na tą chorobę. Jest to niejako ćwiczenie dla mózgu, dzięki któremu poprawiamy naszą pamięć i zdolność koncentracji. Wzbogacamy również  nasze słownictwo i czyni nas to lepszymi rozmówcami. Czytanie Pobudza też umiejętność analitycznego myślenia.

 

Książki rozwijają wyobraźnie i kreatywność, pozwalają lepiej wczuć się w różne sytuacje. Zwiększają też wrażliwość na sztukę. Osoby czytające częściej się nią interesują albo nawet same tworzą. Udowodniono również, że dzięki książkom jesteśmy bardziej empatyczni i lepiej rozumiemy innych ludzi.

 

Jeśli jesteśmy zestresowani i na rozluźnienie nie pomaga ani spacer, ani słuchanie muzyki czy też inne sprawdzone sposoby, warto sięgnąć po książkę. Czytanie spowalnia prace serca i uspokaja nas szybciej i skuteczniej, już po 6 minutach poziom stresu może obniżyć się o 60%.

 

Jak widać czytanie niesie ze sobą same korzyści. No może czasem sprawia, że mamy zbyt duże wymagania co do płci przeciwnej, szczególnie kobiety. Ale za to mężczyźni, którzy czytają są dla nich bardziej atrakcyjni! Mam nadzieje, że któryś z powodów zachęci was do sięgnięcia po jakąś książkę!

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.