Odwilż 56 – Cracovia 65

Bryła budynku starego hotelu Cracovia na stałe wrosła już w panoramę naszego miasta i stała się częścią jego estetyki. Pomimo bycia ważnym elementem tożsamości tego miejsca podejmowano próby wyburzenia go. Ostatecznie nie doszło do likwidacji i dzisiaj możemy w jego wnętrzu oglądać wystawę o jego historii na tle wydarzeń politycznych z okresu Polski Ludowej.

MAJA WAŚNIOWSKA

 

Patrząc na modernistyczny kształt hotelu niejeden mieszkaniec wpada w sentymentalny nastrój, wspominając lata jego świetności. Mimo zmiany trendów w architekturze i powolnego niszczenia budynku będącego wynikiem upływu lat, wciąż robi on wrażenie, zwłaszcza gdy wejdziemy do jego wnętrza.

Zrezygnowanie z masywnych ścian nośnych na rzecz kolumn, przeszklone tafle odgradzające pomieszczenia czy duża liczba luster sprawiają wrażenie dużej przestrzeni i przywołują na myśl luksus ze starych filmów czasów PRL.  Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na zorganizowanie wystawy na temat tego miejsca i tych czasów.

 

Poznaj Cracovię

Na wystawie zgromadzono różne eksponaty – od fragmentów filmów, przez stare magazyny i gazety obrazujące klimat i obyczaje gości hotelowych po autentyczne zastawy z ręcznie malowanym logiem hotelu. Wszystko to jest atrakcyjnym smaczkiem na tle ogromu informacji o historii budowy oraz biografii samego architekta Witolda Cęckiewicza, szalenie ważnej postaci powojennej architektury Krakowa.

Oglądając wystawę możemy dowiedzieć się wiele na temat politycznych przemian, szczególnie odwilży w 1956 roku i tego jak wpłynęła ona na możliwości projektowania miasta. Kuratorom wystawy udało się pozyskać nigdy wcześniej niepublikowane plany budynku hotelu jak i nowoczesnych wtedy mieszkań krakowskich osiedli oraz na ich podstawie stworzyć makiety prezentowane w ostatniej części dostępnej dla zwiedzających.

 

Wystawa potrwa jeszcze do 21 stycznia natomiast 13 i 14 stycznia odbędą się oprowadzania kuratorskie, które bardzo polecam. Po zwiedzaniu można również wybrać się na legendarną kremówkę do cukierni umieszczonej na parterze hotelu, która nieprzerwanie działa od samego początku tego miejsca w latach 60.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.