Czy chatbot może zastąpić terapeutę?

Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych na świecie. W jej początkowej fazie wystarcza terapia prowadzona przez specjalistę oraz wsparcie najbliższych osób.  Czy istnieje skuteczny sposób leczenia bez nadzoru człowieka?

ANNA OLENDER

 

Leczenie depresji oparte jest na psychoterapii, a w zaawansowanych przypadkach towarzyszy jej leczenie farmakologiczne. Towarzyszą temu spore koszty, na które pacjent nie zawsze może sobie pozwolić. Ponadto, profesjonalna pomoc jest czasochłonna oraz wymaga poświęcenia i cierpliwości.

 

Naprzeciw tradycyjnym metodom wychodzą nowe technologie. Rozwój sztucznej inteligencji spowodował powstanie innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest facebokowy chatbot – Woebot. Został stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda i ma służyć pacjentom do uzewnętrzniania swojego stanu psychicznego.

Ten  anglojęzyczny chatbot wykorzystuje terapię poznawczo-behawioralną, która jest najskuteczniejszym jak dotąd podejściem terapeutycznym w historii psychoterapii. Zgodnie z jej założeniami przyczyną zaburzeń psychicznych są nabyte reakcje na bodźce. Podczas niej pacjent ma się skoncentrować na tym, jakie emocje wywołują u niego określone sytuacje.

 

Chatbot prowadzi rozmowy według scenariuszy uzależnionych od reakcji użytkownika, a na dodatek sprawdza regularnie nasz stan psychiczny. Woebot skupia się jedynie na tym, co dzieje się z nami w danej chwili, zamiast analizować przeszłość i wspomnienia. Co więcej, dostępny jest dla użytkownika o każdej porze dnia i nocy.

Prace nad nowoczesnymi technologiami, które mogłyby być przełomem w leczeniu depresji nadal trwają. Tymczasem chatbot z pewnością nie może być traktowany jako zamiennik wizyty u specjalisty, jednak swoje zastosowanie znajdzie jako jej uzupełnienie lub pomoc w podjęciu decyzji o leczeniu.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.