Co straciłeś na warsztatach AEROGELOVE, bo Cię nie było

Tekst nie dotyczy uczestników warsztatów oczywiście.

PAWEŁ KASTELIK

Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii rozpoczęło nowy rok akademicki 2017/2018 z przytupem. Najpierw ruszyli z nową ofertą dydaktyczną GO NANO, dotyczącą przedmiotów obieralnych dla magistrów i doktorantów, a teraz załoga ACMiN AGH, która prowadzi Akademię Ciekawych Myśli i Nauk rozpoczęła drugą edycję Naukowych Warszatów Projektowych – #Aerogelove, odnoszących się do wszechstronnej edukacji w duchu STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics). W tym roku swoje zajęcia poświęcili aerożelowi, który składa się w 99% z niczego, ale w 100% jest najlżejszym i najlepszym izolatorem termicznym stosowanym… no właśnie gdzie?

To właśnie na to pytanie mają odpowiedzieć uczestnicy warsztatów. Studenci z różnych uczelni połączeni w multidyscyplinarne zespoły, korzystając z metody prototypowania Design Thinking, mają znaleźć niestandardowe zastosowania dla tego materiału.

Eksperymentuj

Pierwsze warsztaty – „Eksperymentuj” miały miejsce 14 października. W ich trakcie fizyk, dr Mihail P. Petkov wygłosił wykład o własnościach i syntezie aerożelu. Dr Petkov jest specjalistą w NASA Jet Propulsion Laboratory  i Kalifornijskim Instytucie Technologii, gdzie bada i rozwija technologie wykorzystywane w podboju kosmosu. Ponadto w tej części studenci sami wytworzyli w laboratoriach ACMiN własny aerożel i przebadali go za pomocą mikroskopii optycznej i elektronowej. W kolejnych etapach Akademii Ciekawych Myśli i Nauk, trwających przez październik i listopad będą projektować oraz materializować pomysł, w którym kreatywnie wykorzystają aerożel w różnych dziedzinach nauki, technologii lub sztuk. Wszystko pod okiem naukowców ACMiN AGH i zagranicznych ekspertów, w których gronie jest również Prof. Ioannis Michaloudis z Uniwersytetu Karola Darwina w Australii.

Słowo od naukowca

W zeszłym roku były ferrofluidy, a w tym aerożel – skąd czerpiecie pomysły na tak ciekawe materiały do pokazania studentom?

Staramy się aby wybrany materiał był innowacyjny, inspirujący, interesujący i intrygujący dla  osób pracujących w różnorodnych dziedzinach nauki, technologii i sztuki. Spośród tego grona my wybieramy te, które nie są powszechnie znane, a mają potencjalnie szerokie spektrum zastosowań. To studenci sami tworzą własne rozwiązanie jak zastosować ten materiał w wybranej dziedzinie. W tym roku wspólnie z naukowcami z Centrum i ekspertami będą pracować nad wykorzystaniem aerożeli w obszarach takich jak medycyna, energetyka, elektronika, przestrzeń kosmiczna, transport i architektura i inżynieria lądowa – mówi dr inż. Aleksandra Szkudlarek, fizyk z Akademii Ciekawych Myśli i Nauk.

14 grudnia w trakcie uroczystego finału odbędą się prezentacje, na których uczestnicy podzielą się zdobytą wiedzą, a także doświadczeniami zdobytymi w czasie trwania warsztatów #AEROGELOVE. Nie możemy się doczekać efektów!

zdjęcie: KSAF