Patrz, ale wielka!

Słuchanie o pogodzie w mediach budzi mieszane uczucia. “Zapowiadali deszcz, a było ślicznie i cieplutko”. Jest pewna pradawna nauka przewidywania pogody, dzięki jednemu spojrzeniu w niebo.

PAWEŁ MIROWSKI

 

Kłębuszki

Sprawa wydaje się jasna, kiedy jesteśmy w stanie dostrzec błękit nieba, albo kiedy jedyne co widzimy, to “sufit” o szarym, czasem nawet szarogranatowym kolorze. Stąd też zależność: im ciemniejsza chmura, tym bardziej prawdopodobna ulewa, a nawet burza. Zmianę pogody zwiastują chmury przypominające pierze, cirrusy. Nieco później nad nami będą wisieć chmurki przypominające łuski. W rymowance żeglarskiej nazywane jest to “makrelowym niebem”. Od ich pojawienia się, w ciągu dwóch dni, czasem szybciej, pogoda się pogorszy.

 

Kolejna zasada: Im chmury gęstsze i niżej unoszące się nad ziemią, tym szybsza zmiana pogody. Zwrócę tutaj uwagę na cumulusy, przypominają ładne kalafiory. Jeśli pojawią się jeszcze przed południem i są duże, to pogoda po południu pogorszy się. Co zaś się dotyczy mgły oraz rosy… Jeśli pojawia się o poranku, to zła aura w ciągu dnia jest mało prawdopodobna.

 

Patrz na Słonko

Czerwony wschód, zwiastuje złą pogodę. Polska znajduje się w strefie z przewagą wiatrów wschodnich. Czerwień jest wynikiem załamania światła o unoszące się w powietrzu cząsteczki. Temu zjawisku sprzyja gęste, suche powietrze, za którym zawsze znajduje się drugie, wilgotne. W zależności po której stronie widnokręgu wskażemy czerwone słońce, możemy przewidzieć, co będzie następne. Warto zwrócić uwagę, że wolno nadchodzący zmrok oraz silny wiatr, zapowiada pogorszenie się aury.

Uwaga! Istnieją dwie wersje na temat tego, co zwiastuje czerwony zachód słońca. Zgodnie z tym co napisałem, ma ono prognozą dobrej pogody następnego dnia. Druga wersja mówi o już nie tak optymistycznej wizji. W podręczniku do geografii (szkoła średnia) znajduje się zapis, że „pomarańczowoczerwone niebo po zachodzie” świadczy o pogorszeniu się pogody. Wniosek może się nasuwać, że im bardziej wielobarwny zachód, tym bardziej prawdopodobna zmiana pogody… na gorsze.

 

Under Pressure

Wiatr jest ruchem powietrza, które przesuwa się z obszaru o wyższym ciśnieniu atmosferycznym. Jak już wspomniałem, na obszarze Polski wiatr zazwyczaj wieje na wschód. Jednak ruch powietrza dla niżu barycznego jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Z wyżem jest odwrotnie. Jeśli chcecie być pewni swoich przewidywań, najlepiej zaopatrzcie się w barometr. Powolny spadek ciśnienia oznacza zmianę pogody. Latem zwiastuje deszcze, a zimą ocieplenie. Wzrost ciśnienia utrwala pogodę. Gwałtowny wzrost, oznacza gwałtowne zmiany, czyli burze i silne wiatry.

 

Warto jest ufać własnym zmysłom, ale… Klimat się zmienia, pogoda się zmienia, prognozy się nie zmieniają – nigdy nie będą pewne w 100%. Nie da się przewidzieć ostatecznie, czy czarna chmura, którą widzimy, zrzuci na nas piorun, grad, czy deszcz. Na kogoś, na pewno. 

 

Dla grillowiczów – kiedy dym idzie prosto do góry, następnego dnia będzie ładnie.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.