Każdy może zostać superbohaterem

Nie mają peleryn i masek, ale w każdej chwili są gotowi, by uratować czyjeś życie. Też możesz dołączyć do ich grona – wystarczy, że zarejestrujesz się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

AGNIESZKA KRĘPA

Kolejny raz AGH przeciw białaczce i Fundacja DKMS Polska organizują na naszej uczelni akcję rejestracyjną. To bardzo proste – musisz odpowiedzieć na kilka pytań medycznych, wypełnić formularz o pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka przy pomocy patyczka. To tyle – całość trwa 15 minut. Co dalej? Czekasz na ten jeden telefon. Być może nigdy nie zadzwoni, ale istnieje szansa, że to właśnie TY dostaniesz okazję uratowania życia osobie chorej na białaczkę.

Jak pomagamy?

Wiele osób nie decyduje się na rejestrację, ponieważ boi się pobrania szpiku kostnego. Nie ma powody do obaw. W 80% przypadków komórki macierzyste są pobierane z krwi obwodowej, w pozostałych przypadkach pobiera się jej z talerzy kości biodrowej. Ta druga metoda jest bardziej skomplikowana, dlatego wykonywana jest pod narkozą i wymaga pobytu w szpitalu. O metodzie pobrania decyduje lekarz.

Jeśli jesteś studentem, to za sobą masz już pierwszy krok do zostania dawcą. Dawcami mogą być osoby między 18 a 55 rokiem życia, ważące więcej niż 50 kilogramów i bez nadwagi. Z grona potencjalnych dawców wykluczają poważne choroby, przeszczepy organów i uzależnienia od środków takich jak leki, alkohol lub narkotyki.

Akcja-rejestracja na AGH

O tym, że studencki projekt ma moc, świadczą liczby. To tej pory odbyło się 8 edycji, podczas których znaleziono 341 faktycznych dawców dla osób chorych na białaczkę. Ponad 89 tysięcy studentów zarejestrowało się w bazie. Na AGH jest nas już 3583 osób, a już 10 naszych studentów zostało realnymi dawcami! Ogólnie w bazie Fundacji DKMS znajduje się ponad milion dawców, a misją Fundacji jest znalezienie „genetycznego bliźniaka” dla każdej osoby chorej na białaczkę.
Nie ma co się dłużej zastanawiać. Więcej informacji szukaj na fanpage AGH przeciw białaczce, a w dniach od 21 do 27 kwietnia przyjdź do jednego z punktów rejestracji.

Link do wydarzenia znajdziecie tutaj