EBEC 2017 – Kto wygrał finał lokalny?

11 kwietnia na naszej uczelni odbył się finał lokalny 11 edycji Inżynierskiego Konkursu European BEST Engineering Competition, czyli EBEC. W minionym dniu o awans do finału ogólnopolskiego walczyło po osiem drużyn z dwóch kategorii, ale tylko po jednym teamie zawalczy w Gdańsku.

PAWEŁ MIROWSKI

Do BEST AGH Kraków, koordynatorów konkursu zgłosiło się w tym roku 110 drużyn. Była to największa liczba zgłoszeń w porównaniu z pozostałymi pięcioma polskimi uczelniami.

Zbudujmy coś

Kategoria Team Design wymaga od zespołów technicznego myślenia. Uczestnicy otrzymują zadanie stworzenia konkretnej konstrukcji. W tym roku mieli zbudować taśmociąg, mający transportować kubeczki i napełniać je wodą. Zespoły ograniczał konkretny budżet, wymiary konstrukcji oraz dopuszczalna tylko jedna korbka.

Jak powiedział Mirek z zespołu o nietuzinkowej nazwie Andrzej, nie wiem tego: „Najtrudniejsze to znaleźć pomysł. Jeśli od razu się pojawi, to do budowy dojdzie szybko. Jeśli on jednak nie będzie dobry, to pojawi się więcej problemów, bo trzeba całą konstrukcję zmieniać”.

Projekt na nową technologię

Drugą kategorią był Case Study. Zespoły miały zaprojektować aplikację lub urządzenie, wykorzystujące Virtual Reality oraz technologie 5G opracowywane przez Nokię. Choć nie jest to zadanie techniczne, to wymaga od zawodników dużej znajomości świata technologii i biznesu oraz umiejętności zarządzania projektem. Ich narzędziem pomocniczym był internet.

Zwycięzcy

Zespoły oceniały jury w składach trzyosobowych. Miejsca na podium jest trzy, ale faktyczny zwycięzca tylko jeden, a raczej czterech. Po jednej drużynie z obu kategorii czeka teraz finał ogólnopolski. Odbędzie się on 17 i potrwa do 19 maja w Gdańsku. Tam nasi reprezentanci otrzymają jeszcze trudniejsze zadania, ale my i tak wierzymy, że osiągną sukces. Po Gdańsku jest już tylko finał Europejski. W tym roku odbędzie się w sierpniu w Brnie.

Tegoroczny lokalny konkurs na AGH w kategorii Team Design wygrał zespół Trzech zdolnych i jeden taki sobie, zaś w Case Study nagrodę główną otrzymała drużyna o również fantazyjnej nazwie Biomisie.

Redakcja BIS-u gratuluje serdecznie i życzy sukcesów w dalszych etapach!