Teatr Kontrabanda – teatr człowieka

Rozpoczęli swoją działalność w 2014 r. Tworzą teatr dla nas wszystkich, bo mówić chcą o człowieku i wokół człowieka skupiają swój repertuar.Od września zeszłego roku do zespołu dołączył nowy dyrektor artystyczny Grzegorz Kempiński, dzięki któremu nie tyle zrewolucjonizowano program teatru, co wzmocnił się charakter repertuaru, poświęcającego uwagę człowiekowi, jego zachowaniom i relacjom.

Udało nam się porozmawiać z Anką Dzierżą (aktorką, inicjatorką teatru) o teatrze we współczesnym świecie oraz aktualnym repertuarze.

W imieniu BIS AGH rozmawiała: MILENA GROMYSZ

 

BIS AGH: Jak to jest z dzisiejszym teatrem, potrzebujemy go?

Anka Dzierża: W teatrze możemy powiedzieć coś ważnego, nie tylko chodzi o sztukę, bo to temat podstawowy. Chodzi o to, żeby w świecie memów, tweetów i filmików na instagramie, które zawężają światopogląd, pokazać coś więcej, coś głębszego. Teatr jest absolutnie potrzebny, możemy się tutaj śmiać, bawić się i wzruszać. Jedno zdanie z obrazka w internecie nie sprawi, że poczujemy się dobrze na dłużej. Dobra sztuka przeciwnie, może dać coś niezwykłego, jeśli tylko się na nią otworzymy.

BIS AGH: Poruszanie jakich tematów interesuje Was w sztuce teatralnej, czyli co chcecie pokazywać/przekazywć?

AD: Przede wszystkim człowiek. Mowa tutaj o wszystkim czyli łączymy postać i emocje, to co dzieje się w sercu, w ciele. Bardzo interesuje Nas relacja międzyludzka, różne jej poziomy, zawiłości. Pokazujemy człowieka z różnej perspektywy, w rożny sposób na niego spoglądamy. Interesują nas motywy działania ludzkiego, dlaczego ludzie popełniają zbrodnie, kochają, tęsknią, płaczą. Człowiek w pojęciu ogólnym, oczywiście osadzony w pewnej sytuacji i realiach. Z pewnością nie interesuje nas polityka jesteśmy obok tego tematu.

BIS AGH: Przechodząc do konkretnych tytułów, dzisiaj wieczorem można zobaczyć sztukę Biedermann i podpalacze, o czym jest ta historia?

AD: Sztuka jest komedią kryminalną, opowiada historię z wątkiem terrorystycznym, ale nie to tutaj jest najważniejsze. Komedia traktuje również o człowieku i o tym jak łatwo jest ulec potrzebie bycia postrzeganym jako dobra pozytywna postać i jakie to ma konsekwencje, bo czasami się w tym po prostu zatracamy, przez co nie dostrzegamy rzeczywistości.

BIS AGH: Kim są bohaterowie?

AD: Bohaterem jest tytułowy Biedermann, ja mam przyjemność grać jego żonę, pojawiają się też tytułowi podpalacze. Państwo Biedermannowie to rodzina mieszczańska, która dorobiła się w ich przekonaniu majątku i statusu społecznego – w rzeczywistości jest to rodzina zakłamana tworząca wokół siebie otoczkę ludzi prawych i dobrych – w kontraście do nich mamy podpalaczy, jeden jest byłym zapaśnikiem, drugi pracował jako kelner, ale większość życia spędzili w więzieniu. Obecnie zajmują się dawaniem nauczek takim ludziom jak Biedermannowie.

BIS AGH: Dla kogo jest sztuka?

AD: Może dziecko by się nudziło, bo nie zrozumiałoby sztuki, ale z pewnością przedstawienie jest zarówno dla piętnastolatka jak i sześćdziesięciolatka, każdy może znaleźć coś dla siebie dzięki głęboko zbudowanym postaciom, z jednej strony barwnym, z drugiej bardzo współczesnym.

BIS AGH: Jeśli dzisiaj nie uda się pojawić na sztuce, to co jeszcze możemy zobaczyć w najbliższym czasie?

AD: W repertuarze Kontrabandy mamy aktualnie trzy spektakle: Moralność Pani Dulskiej – trochę uwspółcześniona historia, chociaż jak najbardziej po literze tekstu, Biedermann i podpalacze oraz I że Ci nie odpuszczę aż – spektakl o relacjach między kobietą, a mężczyzną, mężem, żoną, chłopcem, a dziewczynką.

Na te spektakle zapraszamy już w marcu, gramy głownie w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay przy Zakopiańskiej, bilety można zakupić przed spektaklem albo na portalu kupbilecik.pl
Teatr Kontrabanda znajdziecie na facebooku: https://facebook.com/teatr.kontrabanda.krakow/

Dzisiejszy spektakl: Biedermann i podpalacze możecie obejrzeć w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przy Mikołajskiej 2 o 19:00

Link to wydarzenia: https:// facebook.com/events/347080969009266/

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.