Czy warto kłamać?

 Trudno powiedzieć. Współcześnie brak podstaw, by wystrzegać się całkowicie kłamstwa. Z drugiej jednak strony, odcinając się od prawdy, można przypadkowo zatracić własną tożsamość. Trudno o jednoznaczną odpowiedź.

MATEUSZ WESOŁOWSKI

 

Ponoć prawda nas wyzwoli – oswobodzi ze smutku i zjednoczy wszystkie narody. Trzeba przyznać, że niesłychanie miło było żyć w takim przeświadczeniu, przynajmniej do czasu osiągnięcia wieku nastoletniego. Teraz, kiedy jesteśmy dorośli, rzeczywistość sprawia wrażenie złowrogo nastawionej do wszystkich, nie tylko złodziei, morderców i gwałcicieli, ale również zwykłych obywateli, którym nigdy nie przyszło do głowy, by skrzywdzić kogokolwiek z najbliższego otoczenia. W obliczu rosnącego zagrożenia nie powinno dziwić, że przeważającej części populacji ludzkiej zależy głównie na stabilizacji. A jak dobrze wiadomo, nie jest to rzecz prosta do zrealizowania. W końcu świat nie jest tak czarno-biały, jak się na początku mogło wszystkim wydawać.

Nie kłam, ale elokwentnie się wypowiadaj

Czasami maleńkie kłamstewko jest warte dużo więcej niż tysiąc, szczerych słów. Manipulując prawdą, można osiągnąć bardzo wiele. Pieniądze, sława, piękne kobiety, szybkie jak błyskawica samochody stoją przed nami otworem. Jedyne, co trzeba zrobić, to staranniej dobierać słowa. W taki sposób, aby zamiast wad uwypuklić wyłącznie zalety, prezentując tym samym, na przykład podczas rozmowy o pracę, najlepszą wersję samego siebie. Nie chodzi o całkowite zafałszowanie rzeczywistości, a raczej o rozważne podejście w przekazywaniu informacji. Nie opłaca się być zbyt wylewnym, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi możliwość stałego zatrudnienia.

 

Kłamiąc, można ocalić życie lub poprawić czyjeś samopoczucie. Na chwilę obecną świat utkwił w odmętach szarości. Trudno przez to dokonywać wyborów moralnie oczywistych. Pozostaje podchodzić do życia intuicyjnie, zachowując choćby odrobinę przyzwoitości.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.