Dzień Kubusia Puchatka

Znają go wszyscy – mali i duzi. Okrąglutki, żółty miś w czerwonym ubranku, który sam o sobie mówi, że ma bardzo mały rozumek i wiecznie głodny brzuszek, skończył niedawno 90 lat!

MARTA DOMINIK

 

Święto Puchatka przypada na 18 dzień stycznia. Warto uczcić tę datę przypomnieniem sobie naszego bohatera i gromady jego ekscentrycznych przyjaciół ze Stumilowego Lasu, którzy w mądry, dyskretny i przepełniony subtelnym humorem sposób potrafią przekazać nam wiele życiowych mądrości.

 

Dlaczego właśnie 18 stycznia?

Dzień Kubusia Puchatka obchodzony jest w rocznicę urodzin jego twórcy – Alana Alexandra Milne’a, który przyszedł na świat 18 stycznia 1882 roku. Sam Kubuś Puchatek pojawił się oczywiście nieco później – w 1926 roku, jako tytułowa postać książki, którą pisarz w dużej mierze stworzył dzięki swojemu synkowi. Mały Christopher Robin Milne uwielbiał swojego pluszowego misia Edwarda oraz niedźwiedzicę Winnie, którą  oglądał wraz z rodzicami          w londyńskim zoo. Zainspirowany jego zachwytem ojciec połączył w wyobraźni obydwa zwierzaki i w ten sposób do historii światowej literatury wkroczyła z przytupem przesympatyczna Winnie (tak, tak, dobrze przeczytaliście – w angielskim oryginale Kubuś Puchatek jest dziewczynką!). Kiedy książka wkrótce potem ukazała się drukiem, nic już nie było takie samo…

 

Życiowy poradnik oraz skarbnica złotych myśli i niezwykłych cytatów

Dlaczego cały świat pokochał niezdarnego Puchatka, Prosiaczka, Kłapouchego, Królika, Kangurzycę, Maleństwo i Tygryska? Tajemnica kryje się w niezwykłym uroku i mądrości tej niewielkiej książeczki, której prawdziwą wartość często doceniamy w pełni dopiero  w dojrzałym wieku. Kubuś i jego przyjaciele uczą nas, czym jest prawdziwa przyjaźń, pomagają oswoić się z tak fundamentalnymi kwestiami jak przemijanie, smutek, radość, życie pełną piersią, pokonywanie trudności, dystans do samego siebie… Wypowiadane przez nich słowa zawierają w sobie tak wiele treści, że mogą nam one zastąpić opasłe dzieła filozofów.

 

Nie wierzycie, że Kubuś Puchatek potrafi tyle zaoferować? W takim razie rzućcie okiem na kilka cytatów:

Przyjacielu, jeśli dane Ci będzie żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nigdy nie musiał żyć ani jednego dnia bez Ciebie

– Jaki dziś dzień? -zapytał Puchatek.

– Dziś – odpowiedział Prosiaczek.

Na to Puchatek:

– To mój ulubiony dzień.

– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?

-Nic wielkiego- zapewnił go Puchatek – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten ktoś nigdy nie znika.

Nie popełnia błędu tylko ten, kto nic nie robi.

Wszystko to przez to, że zanadto lubię miodek

Miałam rację, prawda? Nie pozostaje mi już nic więcej, jak tylko zachęcić was do odnowienia znajomości z Puchatkiem i spółką. Na koniec mała rada: czytajcie tylko pochodzące z 1938 roku tłumaczenie Ireny Tuwim, która przełożyła tę książkę po prostu genialnie, nawet jeśli odpowiada za operację zmiany płci tytułowej postaci, czyniąc z Winnie Kubusia. Miłej lektury!

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.