AGH Space Systems – inżynieria kosmiczna z AGH

AGH Space Systems to drużyna studentów i studentek AGH, których połączyło zamiłowanie do inżynierii kosmicznej. Zespół powstał w październiku 2014, a jego celem był udział w międzynarodowym konkursie CanSat Competition.

Był on organizowany m.in. przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne (AAS), Amerykański Instytut Lotnictwa i Astronautyki (AIAA) oraz NASA. AGH Space Systems osiągnęli cel. Co więcej, pozostawili za sobą około 60 drużyn z uczelni wyższych z całego świata i wygrali konkurs.

CanSat Competition polega na zaprojektowaniu i skonstruowaniu sondy planetarnej, która po wyniesieniu na odpowiedni pułap ma opaść, ustabilizować lot, zebrać kompleksowe dane telemetryczne i informacje o atmosferze, przenieść delikatny ładunek oraz oczywiście bezpiecznie wylądować. Na zrealizowanie projektu wszystkie zespoły biorące udział w konkursie miały rok czasu.

W pierwszym etapie, podczas telekonferencji drużyna przedstawiła sędziom wstępny projekt sondy i otrzymała 97,6% możliwych punktów. W drugim etapie, po kolejnej telekonferencji i jeszcze surowszej ocenie projektu – AGH Space Systems zdobyli 99,2% punktów. Ostatnim etapem był środowiskowy test oraz lot sondy podczas 3-dniowego finału konkursu, który odbył się w czerwcu w Burkett w stanie Texas w Stanach Zjednoczonych. AGH Space Systems zdobyli tam pierwsze miejsce!

Udział w konkursie pozwolił studentom AGH poszerzyć wiedzę na temat inżynierii kosmicznej, a sama wizyta w Stanach Zjednoczonych, prócz udziału w konkursie, dała możliwość wizyty w światowej sławy miejscach związanych z kosmosem, takich jak np. Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy’ego, czyli mekka wszystkich, których myśli ciągną do gwiazd.

Zdobytą wiedzę i doświadczenia przywieźli do Polski, gdzie nie osiedli na laurach, tylko ze zdwojonym wysiłkiem rozpoczęli nowe projekty. W tej chwili AGH Space Systems kończy projekt własnej rakiety, w której testuje innowacyjne technologie. Nowa sonda stratosferyczna ma już za sobą pierwsze loty.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na nasz temat zapraszamy na nasz profil na Facebooku.